FILMS for FOOD. Smakosze do Kina Rialto!

FILMS for FOOD. Smakosze do Kina Rialto!
fot.
Data rozpoczęcia: 12-11-2017
FILMS for FOOD. Smakosze do Kina Rialto!
● W Kinoteatrze Rialto inaugurujemy nowy cykl filmów o tematyce kulinarnej! ●

→ Inicjatywa FILMS FOR FOOD na stałe realizowana jest m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdyni czy Białymstoku. Pora na Katowice! Zapraszamy na pierwszy film - "Noma: My Perfect Storm" w reżyserii Pierre'a Deschampsa - i dyskusję z szefami kuchni regionu!

W planach są towarzyszące filmom spotkania z ekspertami, naukowcami, artystami, dziennikarzami, producentami żywności i kucharzami. Projekcje i dyskusje będą w Katowicach uzupełniać w przyszłości także wydarzenia specjalne: degustacje, pokazy kulinarne, warsztaty, akcje kulinarne i działania artystyczne. Kolejne filmy o kawie i winie już w grudniu i styczniu.

→ Zwiastun filmu:
https://youtu.be/t8qMfZjSQlQ

"Noma: My Perfect Storm" Pierre'a Deschampsa to opowieść o miejscu, do którego pielgrzymują krytycy, eksperci kulinarni, restauratorzy i smakosze z najbardziej odległych zakątków świata. Przyjeżdżają by poznać kunszt René - jednego z najbardziej znanych i cenionych współczesnych szefów kuchni. Wizjonera, którego nowatorskie podejście do lokalnych tradycji kulinarnych i rodzimych produktów zrewolucjonizowało kuchnię skandynawską.

Jak wyglądają kulisy gotowania w najlepszej restauracji na świecie? Dlaczego do duńskiej Nomy, która mieści się w magazynach dawniej floty handlowej w starej dzielnicy Kopenhagi, pielgrzymują krytycy, eksperci kulinarni, restauratorzy i smakosze z najbardziej odległych zakątków świata? Noma, wyróżniona gwiazdkami Michelin, czterokrotnie zwyciężała w prestiżowym rankingu The World’s 50 Best Restaurants. Jak to się stało, że syn muzułmańskiego imigranta zrewolucjonizował świat gastronomii do tego stopnia, że królowa Danii nadała mu tytuł rycerski? Kim jest i jak gotuje René Redzepi? Zobacz dokument o najlepszej restauracji świata oraz o człowieku, który ją stworzył. Film prezentowany był m.in. na festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

(!!!) Po projekcji filmu odbędzie się rozmowa z dwójką utalentowanych i wielokrotnie nagradzanych szefów kuchni z regionu. Gośćmi będą KATARZYNA ROGOWSKA (szefowa kuchni w restauracji Cadenza w Katowicach mieszczącej się w siedzibie NOSPR-u) oraz PRZEMEK BŁASZCZYK (szef autorskiego bistro Mańana w Chorzowie). O smacznej i (nie)smacznej codzienności, o tym kto i co na językach oraz o kulinarnych grzechach po dwóch stronach stołu z gośćmi rozmawiać będzie Ola Czapla-Oslislo, recenzentka kulinarna.

→ BILETY: http://www.filmowa.net/system.html?id=24795
InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu