Królewska premiera filmu "Powiernik królowej"

Królewska premiera filmu "Powiernik królowej"
fot.
Data rozpoczęcia: 15-09-2017
Królewska premiera filmu "Powiernik królowej"

15 września | piątek | 19.30

Powiernik królowej, reż. S. Frears, USA, Wielka Brytania, 2017, 106 min

Królewska premiera filmu „Powiernik królowej”.

 

Kinoteatr Rialto, czyli miejsce tylko trochę mniej wytworne niż Pałac Buckingham i dużo starsze niż Królowa Elżbieta będzie miejscem królewskiej premiery filmu „Powiernik królowej”.

 

Wieczór z brytyjską monarchią poprowadzi mistrz ceremonii Marcin Skorek, który w swej multimedialnej prelekcji "Dam się pokroić za Króla. Czy Brytyjczycy kochają monarchów"? uświadomi wiernym poddanym za co mają kochać swoich monarchów. 

 

Opis filmu:

W rolę królowej Wiktorii wciela się wielka Judi Dench. Nie jest to jej pierwsze spotkanie z koronowanymi głowami. Za rolę królowej Elżbiety I otrzymała Oscara („Zakochany Szekspir”), co więcej Dench już raz wcieliła się w rolę królowej Wiktorii w filmie „Jej Wysokość Pani Brown” (1997); za kreację otrzymała nominację do Oscara.

 

„Powiernik królowej” to historia niezwykłej przyjaźni, jaka połączyła brytyjską królową Wiktorię z Abdulem Karimem, indyjskim muzułmaninem, który towarzyszył jej i służył przez ostatnie 15 lat panowania królowej. Wiktoria nadała mu tytuł „munshi”, sekretarza, ale także nauczyciela. Platoniczna relacja łącząca oboje była źródłem plotek i niepokoju na brytyjskim dworze. Spekuluje się, że to dzięki wpływowi Abdula Karima polityka zagraniczna kraju i silny, bezkompromisowy charakter królowej uległy złagodzeniu.

Autorem scenariusza, na podstawie książki „Victoria & Abdul: The True Story of the Queen’s Closest Confidant”, jest Lee Hall, nominowany do Oscara autor scenariusza do filmu „Billy Elliot”.

Stephen Frears słynie z wyrafinowanego kina, w którym humor łączy się z uniwersalnymi prawdami oraz głębią psychologiczną bohaterów. Wystarczy wspomnieć filmy takie, jak choćby „Przeboje i podboje”, „Niebezpieczne związki”, „Niewidoczni”, „Królowa” czy „Boska Florence”.

 

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=CAoX2AeB-x4

Rezerwacja biletów: http://www.filmowa.net/system.html?id=23383

Bilety: 20 zł

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu