Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego

Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego
fot.
Data rozpoczęcia: 12-11-2013
Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego 12 listopada – 6 grudnia 2013

Od ponad roku Filharmonia Śląska nosi imię Henryka M. Góreckiego. W 1. rocznicę śmierci daliśmy trzy koncerty, w tym  prawykonanie „Nokturnu” na orkiestrę Mikołaja Góreckiego, dedykowanego Ojcu. W 2.rocznicę  wydaliśmy płytę „Górecki. Mikołaj. Henryk Mikołaj”, z ich utworami. Na Rok Góreckiego uchwalony przez sejmik województwa w 80. rocznicę urodzin, podejmujemy projekt pod nazwą  Katowickie  Dni Muzyki Henryka  Mikołaja Góreckiego. Będzie on corocznie powtarzany. Prezentować będziemy twórczość Patrona i innych współczesnych kompozytorów zestawionych z wielkimi mistrzami klasyki, w różnorodnych wykonaniach. Katowickie, bowiem Góreccy mieszkali, a rodzina nadal mieszka w Katowicach, zaś Mistrz był honorowym obywatelem naszego miasta. Wystąpią w nich trzy nasze zespoły. Tegoroczne powiązaliśmy z rocznicowymi – kończy się Rok Witolda Lutosławskiego, a obchodzić też będziemy rocznice 80. urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego (6 grudnia) i Krzysztofa Pendereckiego (23 listopada) – propozycjami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Kwartetu Śląskiego i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, które swoje koncerty przygotowują w ramach własnych projektów.

Filharmonia Śląska w Katowicach od początku swojego istnienia jest żarliwym propagatorem muzyki współczesnej, szczególnie kompozytorów śląskich, tym większy honor upowszechniać twórczość swojego Patrona. Prezentacje dzieł współczesnych  i dzieł wielkich klasyków  w wykonaniu najlepszych i uznanych artystów, to cel sposób na upowszechnienie muzyki naszych czasów.

Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego wpisują się w miejskie strategie „Katowice – miasto wielkich wydarzeń” , „Miasto muzyki”  czy „Katowice – dla odmiany”. Mamy nadzieję, że staną się nową jakością  artystyczną  poza  kolejnymi Międzynarodowymi Konkursami Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Projekt wpisuje się w strategię miasta Katowice, strategię województwa Śląskiego oraz  niedawno podpisaną  „Strategię dla rozwoju Polski południowej w obszarze Województw Małopolskiego i Śląskiego do roku 2020”.

Fenomen twórczości  H.M. Góreckiego, zabłysł na świecie  III Symfonią Pieśni żałosnych. Jego bogata twórczość warta jest upowszechnienia. Jest wiele utworów, które są bardzo rzadko lub wcale nie wykonywane, stąd i pierwsza na Śląsku prezentacja wydanego dopiero w tym roku cyklu Z pieśni kościelnych w pierwszym  koncercie Katowickich Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego. Dni staną się też okazją promocji  najnowszej książki PWM – „Górecki. Portret w pamięci” Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej oraz prezentacji znakomitego filmu Violetty Rotter-Kozery „Please Find – Henryk Mikołaj Górecki.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu