Silesian Jazz Festiwal

Silesian Jazz Festiwal
fot.
Data rozpoczęcia: 24-10-2013
8. Silesian Jazz Festival rusza 24 października. Już w czerwcu pierwsze karnety wykupili miłośnicy jazzu z Anglii i Szkocji. Czy może być lepsza rekomendacja?

24 - 27 października 2013

Centrum Kultury Katowice/Akademia Muzyczna w KatowicachFestiwal gościł już takich muzyków jak: Wallace Roney, Victor Mendoza, Kurt Rosenwinkel, Ravi Coltrane, Jim Black, Matt Mitchel, George Cables, Lars Danielsson, John Parrricelli. Tegoroczny program też jest mocny. Wśród artystów, którzy przyjęli zaproszenie znajdują się między innymi: 

 

Gonzalo Rubalcaba -wybitny pianista pochodzenia kubańskiego, który łączy w swojej muzyce wpływy latynoskie i progresywny jazz. Jego styl improwizowania jest rozpoznawalny i ceniony, a sam artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród.

 

Paolo Fresu „Devil Quartet“. Fresu to jeden z najbardziej twórczych i wrażliwych trębaczy. Realizuje się w wielu projektach, obejmujących zarówno muzykę jazzową, jak i muzykę współczesną czy dawną. Pracuje nie tylko z muzykami, ale też tancerzami, aktorami, artystami, poetami.

 

Bobby Watson & Conrad Hernig. Pierwszy z nich jest saksofonistą, który współpracował z największymi gigantami jazzu oraz dał się poznać jako twórca muzyki filmowej (m.in do filmu "Prawo Bronxu" z Robertem De Niro). Drugi nazywany jest "Paganinim puzonu"; jest muzykiem sesyjnym, orkiestrowym, liderem, pedagogiem i producentem. Szczególnie upodobał sobie jazz z domieszką muzyki latynoskiej.

 

Yellowjackets Jazz Quartet. Są uznawani za jedną z najbardziej kreatywnych grup tworzących muzykę w stylu fusion. Dwukrotni zdobywcy Nagrody Grammy za albumy the Shades (1986) oraz Politics (1998). Ich utwory pojawiły się również na ścieżce dzwiękowej do filmu "Star Trek IV: Powrót do domu".

 

RGG Trio i Wojciech Lichtarski. Trzej utalentowani instrumentaliści, którzy łączą brzmienie skandynawskiego jazzu z polską estetyką. Równie niezwykłe połączenia prezentuje Wojciech Lichtański – czerpie on inspiracje z muzyki słowiańskiej, skandynawskiej i amerykańskiej.

 

Silesian Jazz Festival jest skierowany do odbiorców w każdym wieku. Najmłodsi słuchacze będą mogli uczestniczyć w premierze "Bajki o jazzie" – edukacyjnego musicalu jazzowego. Zapewni on nie tylko dobrą zabawę, ale również umożliwi zapoznanie się z różnymi rodzajami muzyki jazzowej i jej instrumentalistyką. Jako, że tradycja edukacji jazzowej na Śląsku sięga już 40 lat, organizatorzy Festiwalu postanowili połączyć promowanie jazzu z kształceniem odbiorców. Dlatego 8. SJF to nie tylko wspaniałe koncerty, ale również rozwijające warsztaty muzyczne. Uczestnicy zajęć będą pracować pod okiem profesjonalnych muzyków z AM w Katowicach oraz z Uniwersytetu Muzycznego w Groningen w Holandii.

Jerzy Jarosik

Dyrektor artystyczny Festiwalu

 

RGG Trio & Wojciech Lichtański

24 X, g. 19.00, sala koncertowa AM w Katowicach

Bilety: 10 zł

 

JAZZ TO JAZZ: Groningen & Katowice

25 X, g. 19.00, sala koncertowa AM w Katowicach

Bilety: 10 zł

 

Paolo Fresu „Devil Quartet” & Gonzalo Rubalcaba

26 X, g. 20.00, sala koncertowa CKK

Bilety: 40–60 zł

 

Yellowjackets Jazz Quartet, Bobby Watson & Conrad Herwig & Sekcja AM w Katowicach

27 X, godz. 19.00, sala koncertowa CKK

Bilety: 40–60 zł

 

Karnet na Festiwal: 75 zł, Ticketportal.pl. Rezerwacje: bow@ck.art.pl, 32 609 03 31, 32 609 03 32.

 

www.sjf.ck.art.pl

 

  

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLokalizacja:

Centrum Kultury Katowice/Akademia Muzyczna w Katowicach

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu