Nowa makieta dioramiczna w Wodzisławiu Śląskim

Dodał: Adam Lukas
Nowa makieta dioramiczna w Wodzisławiu Śląskim
fot. http://www.tuwodzislaw.pl
Data rozpoczęcia: 26-07-2011
Rekonstrukcja jednego z najważniejszych osiedli śląskich - grodu słowiańskiego w Lubomi (VIII i IX w).

Wojowie na koniach odziani w zbroje kolcze trzymają tarcze, miecze i włócznie, aby skutecznie bronić dostępu do gęsto zabudowanego oraz ufortyfikowanego fosami i wałami grodu. Na podgrodziu drewniane chałupy kryte są strzechą, a obok pasą się zwierzęta zamknięte w kralach.


Autorami tego pracochłonnego i precyzyjnego dzieła są architekt Jerzy Pocisk-Dobrowolski, pracownik dydaktyczno-naukowy na wydziale architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, oraz rzeźbiarz Wiesław Kamiński. Makieta powstała w oparciu o wieloletnie badania archeologiczne pod kierunkiem merytorycznym pracowników wodzisławskiego Muzeum. Każdy milimetr jest tutaj ważny.
 
Na zabudowę makiety zużyto około 10 000 sztuk drewnianego budulca. Posłużył on do wzniesienia chałup, studni i innych obiektów gospodarczych. Większość drewnianych elementów została zużyta do budowy podwójnego kordonu drewnianej palisady i trzech bram strzegących ten obiekt.
 
Aby odtworzyć bogate życie jakie tu niegdyś istniało wstawiono 125 figurek ludzi i zwierząt. Obiektowi nadano odpowiedni klimat podświetlając go 14 punktami, a dodatkowo wmontowany systemem nagłośnienia pozwala samemu poznać historię tego obiektu. Grodzisko wykonano w skali około 1:200 i zabezpieczono specjalnie wykonaną do tego celu gablotą.

Posiadanie tej makiety stało się dla wodzisławskiego Muzeum punktem honorowym, gdyż właśnie zabytki z Lubomi, których jest w zbiorach ponad 70 tysięcy były fundamentem dla powstania placówki. Dodatkowo, w tym roku obchodzi ona 40.lecie swego istnienia.

Do zobaczenia jest znacznie więcej. Muzeum otworzyło swoje podwoje po remoncie. Zakończył się pod koniec ubiegłego roku. W ostatnim czasie trwały jeszcze prace w siedmiu salach ekspozycyjnych. Dzisiaj są one już dostępne dla zwiedzających. Można tutaj zobaczyć kolejne makiety – Pałac w Wodzisławiu, Basztę Romantyczną na Grodzisku i Synagogę (dzisiejszy budynek sklepu Rossmann przy ul. Targowej). Jedną z sal ucharakteryzowano na salon mieszczański. Warto zobaczyć to wszystko osobiście.

Wstęp bezpłatny!  

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu