Biblioteka w Piekarach Śląskich przeciw dopalaczom

Biblioteka w Piekarach Śląskich przeciw dopalaczom
fot.
Data rozpoczęcia: 20-05-2011
Szkolenie dla rodziców, spektakl dla młodzieży, aktorskie sceny i program profilaktyczny – piekarska Miejska Biblioteki Publiczna walczy z dopalaczami, łącząc niekonwencjonalne metody z profesjonalną wiedzą specjalistów od uzależnień.

Juz dzisiaj wiadomo, że zainteresowanie warsztatami jest ogromne.

Celem warsztatów – które odbędą się 20. maja w siedzibie biblioteki – jest przekazanie młodym ludziom umiejętności, umożliwiających im mądre wybory, pokonywanie trudności bez uciekania się do przemocy i stosowania substancji zmieniających świadomość. Warsztaty

Najpierw, o godzinie 11.00, odbędzie się spektakl dla dzieci i młodzieży „Carpe Diem”. To 90-minutowy program profilaktyczno-wychowawczy, połączony z omówieniem przez psychologa i policjanta problemu pozornie niegroźnych, „legalnych” dopalaczy – mówi Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektorka piekarskiej biblioteki. Zajęcia będą miały formułę warsztatów z aktywnym udziałem słuchaczy.

Natomiast wieczorem, o godzinie 18.00, w specjalnym seminarium warsztatowym będą mogli wziąć udział rodzice. Spotkanie, zatytułowane „Narkotyki nie dla mojego dziecka”, prowadzone będzie przez specjalistów-psychologów. Dotyczyć będzie ryzykownych zachowań młodzieży, związanych z używaniem „dopalaczy”, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych. Całość uzupełniają sceny w wykonaniu aktorów, które dadzą rodzicom możliwość wejścia w świat współczesnej młodzieży, świat widziany jej oczyma, z jej problemami, zagrożeniami, podejmowaniem decyzji i konsekwencjami dokonywania wyborów. – Zainteresowanie szkoleniem jest bardzo duże, zwłaszcza ze strony młodzieży – dodaje Zawalska-Hawel.

Spotkania dla rodziców i młodzieży realizowane są w ramach projektu „Przystanek Alternatywa”. Projekt finansowany jest przez Alior Bank w ramach Konkursu „Dom z Wyższą Kulturą”, którego laureatem została piekarska biblioteka. Głównym celem projektu jest wyposażenie młodych w wiedzę, związaną z substancjami szkodliwymi, narkotykami, czy „dopalaczami”. Na realizację projektu biblioteka otrzyma 15 000 zł.

„Przystanek Alternatywa” to już drugi projekt, na realizację którego piekarska biblioteka wywalczyła pieniądze. W ubiegłym roku piekarscy bibliotekarze realizowali projekt „Senior z klasą”, w ramach którego osoby starsze uczyły się, między innymi, jak obsługiwać komputery i efektywnie korzystać z Internetu. 

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu