Plakat autorstwa Pawła Dadoka z Górek Wielkich najlepszy na świecie!

Dodał: Niestellus
Plakat autorstwa Pawła Dadoka z Górek Wielkich najlepszy na świecie!
Źródło: posterart-waterislife.com

Paweł Dadok z Górek Wielkich wygrał międzynarodowy konkurs na plakat promujący akcję oszczędzania światowych zasobów wodnych. Jego praca okazała się najlepsza spośród 5 tysięcy nadesłanych!

Głównym celem konkursu "Water is life" zorganizowanego przez niemieckie stowarzyszenie Zentralverband Sanitär Heizung Klima było zwrócenie uwagi na problem niedoboru i zanieczyszczenia wody. Na całym świecie 884 milionów ludzi nie ma dostępu do czystej wody. Każdego roku z tego powodu umiera ponad dwa miliony z nich. Miliardy nie ma zaspokojonych podstawowych warunków sanitarnych.

Pomysłodawcy konkursu zadali pytanie: Jak możemy wyjaśnić ludziom, dlaczego i jak należy używać wody oszczędnie? O odpowiedź na to pytanie poprosili studentów i młodych artystów z całego świata. Na konkurs nadesłano ponad 5 tys. projektów z 83 krajów.

Za najlepszą pracę międzynarodowe jury uznało plakat autorstwa Pawła Dadoka z Górek Wielkich, studenta V roku Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej.

- Usiłowałem przekazać myśl przewodnią w taki sposób, aby była ona zrozumiała dla ludzi z wszystkich krajów. Dlatego właśnie wodopój, przy którym zbierają się zwierzęta różnych gatunków - opowiada Paweł Dadok. Obok między innymi słonia, żyrafy i kangura jest człowiek. Jako jedyny nie pochyla się nad wodą. Pije ją z butelki, a wokół siebie ma porozrzucane śmieci. - To jest metafora rzeczywistości: jak wodę wykorzystują zwierzęta oraz jak zanieczyszcza ją człowiek - mówi zwycięzca. Do głównego hasła konkursu "Water is life" ("Woda to życie") dodał jeszcze: "Behave yourself. Be an animal" ("Zachowuj się. Bądź zwierzęciem").

Na uniwersalizm pracy Pawła Dadoka zwraca również uwagę Jerzy Skakun, grafik i członek jury oceniającego nadesłane projekty. - Myślę, że ta praca jest mocna, przykuwa uwagę widza i jest doskonałą odpowiedzią na temat. Może być zrozumiała w różnych zakątkach świata. W pewien sposób jest też zaskakująca: w prosty sposób mówi o tym jak człowiek traktuje wodę - powiedział portalowi gazetacodzienna.pl.

- Mam nadzieję, że ten plakat czegoś uczy, coś uwidacznia i zmusza do jakiejś refleksji - dodaje Dadok.

Zwycięska praca razem z kilkudziesięcioma innymi od 22 marca prezentowana jest na - zorganizowanej w ramach Światowego Dnia Wody - wystawie w Kapsztadzie w RPA. Wystawę będzie można zobaczyć również m.in. w Chinach, Niemczech i na Węgrzech.
InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu