Wentylacja dachu płaskiego

Dodał: JSz
Data: 11-04-2018
Do modnych w ostatnim czasie domów o minimalistycznej, prostej bryle najlepiej pasuje stropodach, czyli dach płaski, który może być wentylowany bądź niewentylowany. Poleca się jednak dach wentylowany.

W dachu płaskim wentylowanym, zachowana jest przestrzeń pomiędzy hydroizolacją a warstwą ocieplenia. Jest to rozwiązanie dużo lepsze, niż stropodach niewentylowany, ponieważ powietrze w przestrzeni wentylowanej może się z łatwością przemieszczać. Dzięki temu nasza izolacja termiczna nie ulegnie zawilgoceniu. Jednak, żeby wentylacja dachu płaskiego była właściwa, należy odpowiednio rozmieścić w nim otwory wentylacyjne.

Rozmieszczenie otworów wentylacyjnych
Aby zachować właściwą cyrkulację powietrza w stropodachu, należy zapewnić stały dopływ powietrza z zewnątrz. W tym celu, potrzebne są właściwe otwory wentylacyjne. Łączna powierzchnia ich przekroju powinna wynosić, co najmniej 1/1000 powierzchni połaci naszego dachu. Zaleca się umieścić otwory równomiernie we wszystkich ściankach kolankowych, dzięki temu, będziemy mieli pewność, że cyrkulacja zawsze jest właściwa, bez względu na kierunek, z którego wieje wiatr. Kiedy będziesz planował rozmieszczenie otworów wentylacyjnych w stropodachu, weź pod uwagę, że na stropie będzie także izolacja termiczna o grubości około 15 – 20 cm, a dolna krawędź otworów powinna się mieścić około 3 cm nad powierzchnią izolacji.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu