Czym zasłonić okna przed słońcem?

Dodał: Marta Janicka
Data: 27-03-2018
Słońce rozjaśnia wnętrze i wprowadza nas w dobre samopoczucie. Niestety nie zawsze jego promienie są pożądane. Stają się kłopotliwe gdy świecą nam prosto w oczy lub gdy nadmiernie nagrzewają pomieszczenie. W jaki sposób ograniczyć przenikanie promieni słonecznych do naszego domu?

Żaluzje

Żaluzje są najpopularniejszą aranżacją okien. Są stosunkowo tanie i wygodne w użytkowaniu. Dawniej dało się znaleźć jedynie aluminiowe egzemplarze, ale te nie sprawdzały się zbyt dobrze – szybko się nagrzewały. Współcześnie w można kupić modele z listewkami wykonanymi z najróżniejszych materiałów, dlatego można je odpowiednio dobrać do stylu w jakim urządzone jest nasze mieszkanie. Jak jednak radzą sobie z osłanianiem okna przed słońcem? Nie oferują zbyt wiele – ilość wpuszczanego światła można regulować poprzez ustawianie listewek pod odpowiednim kątem. To nie gwarantuje całkowitego zabezpieczenia przed słońcem. Jedynym wyjściem jest takie ustawienie, które zupełnie odcina dopływ światła, a nie zawsze jest to naszym celem. 

Rolety

Rolety są typem osłony, która ma zdecydowanie więcej do zaoferowania niż żaluzje. Wybór materiału z którego są wykonane jest ogromny. Przepuszczalność światła można dowolnie dobrać do swoich potrzeb i oczekiwań. Materiał o odpowiedniej transparentności zatrzyma promienie słoneczne, ale nie zaciemni pokoju. Co więcej, w wielu ofertach można znaleźć materiały powleczone specjalną powłoką, która skutecznie odbija promienie słońca. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nawet w najbardziej upalny dzień pomieszczenia będą zabezpieczone przed nadmiernym nagrzewaniem.

Plisy

Plisy są specjalnym rodzajem rolet, których wyjątkowy sposób rozkładania na oknie umożliwia w pełni dostosowanie osłony okiennej do swoich potrzeb. Plisę można umieścić w dowolnym miejscu i zasłonić wybrany fragment szyby. By zasłonić np. dół okna, nie trzeba rozwijać całego materiału – wystarczy przesunąć instalację w wybrane miejsce. Da się ją podwinąć zarówno od dołu jak i od góry. Plisa nie będzie się odkształcać ani rozwijać. Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ w najmniejszym stopniu pozbawia nas światła. Do produkcji plis również używa się najróżniejszych materiałów, dlatego można je dopasować do swoich upodobań w maksymalnym stopniu.

Firany są kłopotliwe w utrzymaniu i nie zawsze spełniają swoją funkcję w taki sposób, w jaki byśmy tego chcieli. Warto więc oprócz (lub zamiast) nich zaopatrzyć się w bardziej skuteczne aranżacje okienne, które znacznie ułatwią codzienne życie.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu