Zmiany w redukcji punktów karnych na przyspieszonych kursach

Dodał: Marta Janicka
Data: 22-01-2018
Z dniem 4 czerwca możemy spodziewać się zmian w przepisach. Na uwadze powinni je mieć szczególnie kierowcy, którzy mają skłonności do łamania prawa.

Obecnie, gdy kierowca dostanie zbyt dużo punktów karnych,  w ciągu półroczna może iść jednorazowo na szkolenie trwające kilka godzin i zredukować ich liczbę. Kurs nie jest obowiązkowy jednak pozwala na zmniejszenie aż o 6 punktów karnych. Wysokość kosztu szkolenia zależy od miasta i mieści się w przedziale od 300 do 500zł. W przypadku gdy kierowcy skończy się liczba możliwych do uzyskania punktów karnych, których liczba wynosi 24, policja może zabrać prawo jazdy. Osoby, które prawo jazdy zdobyły w przeciągu ostatniego roku , mają mniejszy dopuszczalny limit punktów karnych wynoszący 20. Chcąc odzyskać odebrane prawo jazdy, należy powtórnie podejść do egzaminu teoretycznego jak i zarówno praktycznego. Warunkiem koniecznym jest także przejście badań psychologicznych.

Z dniem 4 czerwca, kierowcy będzie przysługiwało prawo odbycia kursu, w przypadku przekroczenia dopuszczalnej liczby punktów karnych, jednak w terminie 1 miesiąca od uzyskania 24 punktów. Zmiany będą dotyczyły także konta kierowcy, którego wyzerowanie następowało po roku czasu, jednak teraz zredukowanie pojawi się dopiero po 5 latach. Czas trwania szkolenia ma wynieść 4 dni, a cena to około 500zł plus dodatkowe 200zł na badanie psychologiczne. W sytuacji nie zgłoszenia się na kurs w przeciągu miesiąca od przekroczenia punktów, starosta wyda decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy.

Po zmianach z dniem 4 czerwca, koszt uzyskania prawa jazdy wzrośnie o około 300zł, a policjant może jednorazowo ukarać prowadzącego pojazdem nawet 10 punktami karnymi

Reforma dotyczy również młodych kierowców, którzy niedawno uzyskali prawo jazdy, gdyż przez okres pierwszych 8 miesięcy zaistnieje konieczność jazdy z zielonym listkiem na szybie samochodu. Kolejna zmiana przewiduje dodatkowe dwa kursy doszkalające, a jeśli młodzi kierowcy dopuszczą się przewinienia , wysłani zostaną na kursy reedukacyjne. Przez pierwsze osiem miesięcy osoby takie nie mogą wykonywać pracy zarobkowej powiązanej z prowadzeniem pojazdów. Obowiązywać będą ich ograniczenia prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym oraz maksymalna prędkość na autostradzie to 100 km/h.

Tekst powstał we współpracy z http://naukajazdyczest.pl/
InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu