Wyjątkowy okres dla fotowoltaiki

Dodał: Marta Janicka
Data: 22-01-2018
Bloomberg New Energy Finance podało informację jakoby rok 2017 stał się rekordowym okresem dla branży fotowoltaiki. Prognozy przewidują wzrost rzędu 30%, w zestawieniu z rokiem ubiegłym, co przekłada się na 92-97 dodatkowej mocy. Dla porównania w 2016 roku wartość ta ukształtowała się na poziomie 75 GW.

Dane pokazują, że nastąpi dynamiczny rozwój branży przez następnych kilka lat. Przewidywane wartości na rok 2018 wynoszą od 94 do 111 GW, a na rok 2019 od 107 do 121 GW.

Wiele czynników przyczyniło się do tego, że fotowoltaika stanowi nadzwyczajnie tanie źródło energii. Po pierwsze, duże znaczenie odgrywa w tym przypadku wsparcie finansowe innych krajów. Drugim powodem jest cenowa konkurencja, która doprowadza do tego, że dużo szybciej spadają ceny za jednostkę mocy w porównaniu z technologiami konwencjonalnymi. Na niewielkie koszty tego źródła energii wpływają również uwarunkowania klimatyczne. Np. w Meksyku prąd, który został wygenerowany przez panele, sprzedano za kwotę 1,92 centa/ kWh.

Problem zbytu swoich produktów, nie dotyka najbardziej znaczących wytwórców energii z Państwa Środka. Opierają się oni na granicy konkurencji, narzuconej przez mocną rywalizację, a dzięki temu prowadzi to do powstania korzystnych warunków dla konsumentów, gdyż mogą spodziewać się produktu o możliwie jak najniższej cenie.

Przed udostępnieniem informacji, sugerowano że rok 2017 nie będzie należał do najkorzystniejszych, biorąc pod uwagę rozwój fotowoltaiki. Na owe spekulacje z pewnością miały wpływ podwyższające się ceny krzemu, które z kolei przełożyły się na osiąganie przez wytwórców niższych zysków na konsumentach. Drugim czynnikiem był fakt, iż w Indiach pomimo nieustannego instalowania maksymalnych ilości modułów słonecznych, stają się one mniej zachęcające dla inwestorów, z powodu wysokich cen paneli, które sprowadza się z Państwa Środka. Kolejną przyczyną są toczące się w Stanach Zjednoczonych debaty odnośnie wdrożenia ustawy dumpingowej, której skutkiem może być podwyższenie cen instalacji i diametralne zredukowanie ich ilości.

Tekst powstał we współpracy z portalem http://systemy-fotowoltaika.pl/

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu