Jak wykorzystać energię słoneczną?

Dodał: Marta Janicka
Data: 01-08-2017
Słońce to jedna spośród miliardów gwiazd, jaka dla ludzi Ziemi stanowi jednak ważne znaczenie, bowiem znajduje się najbliżej naszej planety, i emitowane przez nią światło zapewnia rozwój oraz życie wszelkich ustrojów. Siła wytwarzana przez wnętrze Słońca przekazywana jest w formie promieni. Promienie te można zastosować jako centrum bezpłatnej oraz niekończącej się energii.

Z energii jaka trafia do Ziemi blisko 28 % zostaje odbite i rozpryśnięte, reszta dochodzi do ekosfery. Dawkę energii którą dostarcza słońce na Ziemię przewyższa 10 000 krotnie nasze zapotrzebowanie. W efekcie stopniowo zużywających się źródeł tradycyjnych, energia odnawialna już w nieodległej perspektywie może stawać się podstawowym centrum zasilania. Należałoby wspomnieć, iż siła dostarczana w ten sposób nie jest niekorzystna dla środowiska ekologicznego, zaś montowane panele solarne nie oddziałują znacząco na widok krajobrazu.

Zjawisko fotowoltaiczne

Dzięki poznaniu zjawiska fotowoltaicznego, realna stała się transformacja aktywności solarnej na prąd, taki sam jaki płynie do nas z elektrowni standardowych. Żeby natomiast było to możliwe potrzebna jest instalacja paneli słonecznych, zatem specjalistycznych ogniw zazwyczaj umieszczanych w szczególnie nasłonecznionych położeniach tj. dachy domów bądź działkach, głównie poświęconych na ten cel. Ogniwa fotowoltaiczne, stworzone z półprzewodników na podstawie krzemu cechują się wysoką bezawaryjnością oraz wieloletnią żywotnością, a dzięki zastosowaniu akumulatorów żelowych jest szansa magazynowania wytworzonej energii. Podstawa funkcjonowania paneli słonecznych jest bardzo prosta. Gdy promienie słoneczne padają na nawierzchnie baterii, nadają bieg elektronom rozmieszczony we wnętrzu ogniw, później za pomocą przetworników ruch ten zmieniany jest na moc elektryczną.

Współcześnie użycie energii solarnej w Polsce nie jest nadal tak powszechne jak w krajach zachodnich, zwłaszcza takich jak Niemcy bądź Austria, jednakże wraz ze spadkiem cen oraz większą pulą wyłożoną na dofinansowania, przypuszczalnie energia słoneczna coraz powszechniej będzie gościć w polskich budynkach. Dzisiaj siła solarna często stosowana jest w przestrzeni pozaziemskiej, gdzie światło słoneczne jest znacznie silniejsze.

Zastosowaniem energii solarnej ludzie interesowali się już w starożytności, gdzie przez właściwe rozlokowanie ścian, okiem oraz szybów wentylacyjnych zarządzali samonośnym przepływem gorąca. W ten sposób energia ciepła była przechowywana do nagrzewania wnętrz w nocy. Także dzisiaj szuka się skutecznej technologii pozwalającej w naturalny sposób nagrzewać budynki, i zarazem zapewniającej niewielkie koszty jej utrzymania. Aktualnie najpowszechniejszą metodą zastosowania energii słonecznej jest wykorzystanie kolektorów solarnych do podgrzewania wody. Kolektor absorbuje światło a potem przesyła energię cieplną wodzie, jaka przepływając przez niego nagrzewa się do temperatury 40-65°C. Systemy tego typu są wyjątkowo modne w rolnictwie oraz w budynkach jednorodzinnych, gdzie wodę nagrzewa się do celów gospodarczych. Właściwie dopasowana armatura solarna zapewniająca 95% absorbcji promieniowania słonecznego potrafi zaspokoić 50-60% zapotrzebowania na moc cieplną.

Tekst we współpracy z http://www.fotowolt-instal.pl/

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu