Kariera 2015, czyli jak osiągnąć sukces?

Data: 20-05-2015
Jak najlepiej zaplanować rozwój swojej kariery zawodowej? Wytyczać nowe szlaki czy wybrać którąś z przetartych już ścieżek? Celować w modne zawody i najprężniej rozwijające się branże czy raczej szukać dla siebie własnej niszy?

Podjąć pracę w dużej korporacji czy raczej stawiać na samozatrudnienie? Na te pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi, wszystko zależy od indywidualnych preferencji, zdobytych doświadczeń i umiejętności. Ale jedno jest pewne – trzeba trzymać rękę na pulsie i być stale na bieżąco z nowymi trendami na rynku pracy. Pomocny w tym będzie dobry portal poświęcony temu zagadnieniu – taki jak kariera24.info.

 

Według prognoz agencji Hays najlepiej rozwijającymi się branżami w polskiej gospodarce są finanse oraz IT. Można w tych przypadkach mówić o najszybciej rosnącym poziomie zatrudnienia oraz o najlepszych zarobkach. Jak jednak wykorzystać te informacje w praktyce? Czy trzeba się szybko przekwalifikowywać i zaczynać np. studia informatyczne? Okazuje się, że wcale nie musi być to konieczne. W branży IT poza programistami i testerami oprogramowania mocno poszukiwani są m.in. marketingowcy i handlowcy, którzy potrafią skomplikowane zagadnienia związane z funkcjonowaniem systemów IT przełożyć na język zrozumiały dla laika, a przede wszystkim operować językiem korzyści.

 

Podobnie jest w sektorze finansowym – nie każdy musi być wybitnym specjalistą od mikro- i makroekonomii. Jeżeli jednak potencjalny pracownik potrafi skomplikowane zagadnienia finansowe przełożyć na działania marketingowe, zwłaszcza te wykorzystujące nowoczesne kanały komunikacji takie jak media społecznościowe, będzie dla firmy niezwykle wartościowym nabytkiem i może liczyć na wysoką pensję.

 

Można też rozwijać zupełnie inną ścieżkę kariery – stawiać nie tyle na wysokie zarobki w modnych zawodach, ile na stabilność zatrudnienia oraz niski poziom stresu związanego z wykonywaną pracą. Tu otwiera się pole do popisu w sektorze publicznym, w którym mediana zarobków nie jest może tak wysoka, jak w finansach oraz IT, a jednak praca jest wciąż atrakcyjna w związku z dużą stabilnością zatrudnienia oraz z częściej podpisywanymi umowami o pracę na czas nieokreślony. Poza tym sektor publiczny obejmuje czwartą część wszystkich zatrudnionych Polaków, dlatego nie warto tego źródła pracy bagatelizować.

 

Więcej informacji o plusach i minusach poszczególnych branż, zawodów oraz umów o pracę znaleźć można na stronie kariera24.info. Bo przecież temat kariery zawodowej jest szeroki jak żaden inny – nawet w najpopularniejszej dziś branży IT mamy pełne spektrum form zatrudnienia, od etatowych specjalistów po pracujących zdalnie freelancerów.

 

Aby osiągnąć sukces trzeba wzorować się na najlepszych. I wymieniać się doświadczeniami – najlepsze praktyki rodzą się tylko w ten sposób!

 


InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu