Nowa metoda antykoncepcji długoterminowej - implanty

Data: 29-04-2015
Antykoncepcja nie musi się już kojarzyć z najpowszechniej stosowanymi metodami – pigułkami i plastrami. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się antykoncepcja długoterminowa, w tym szczególnie, innowacyjne implanty antykoncepcyjne. Zapobieganie ciąży za pomocą implantów jest nie tylko skuteczne, ale również bezpieczniejsze pod względem zdrowotnym – warto więc zastanowić się nad ewentualną zmianą stosowanych metod antykoncepcyjnych.

Implanty antykoncepcyjneAntykoncepcja długoterminowa to coraz częściej wybierana alternatywa dla pigułek i plastrów. Po pierwsze – jest efektywniejsza, po drugie – bardziej komfortowa (nie trzeba pamiętać o konieczności codziennego przyjmowania pigułek) i po trzecie – jak wykazują badania – metody długoterminowe są mniej obciążające dla organizmu.

 

Zarówno zastrzyki domięśniowe o przedłużonym działaniu, jak i wkładki wewnątrzmaciczne oraz implanty antykoncepcyjne wyróżniają się znaczną skutecznością – na poziomie od 99 do nawet 99,8%. Tego rodzaju metody zapobiegania ciąży mogą być z powodzeniem stosowane zarówno u młodszych kobiet, jak i dojrzałych.

 

Zgodnie z analizami przeprowadzanymi przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, do niedawna, za najbardziej skuteczne metody antykoncepcyjne uznawano zastrzyki oraz wewnątrzmaciczny system hormonalny.

 

Zastrzyki o przedłużonym działaniu powstrzymują owulację (dzięki zastosowaniu hormonu). Zmniejsza się jednocześnie przenikliwość śluzu szyjkowego przez plemniki. Iniekcje należy powtarzać co cztery miesiące.

 

Systemy wewnątrzmaciczne (aparaty w kształcie litery T) powodują uwalnianie hormonu, który działa podobnie jak w przypadku zastrzyku, tyle że są skuteczne przez dłuższy okres czasu. Średnio – od trzech do pięciu lat.

 

Dużym zainteresowaniem kobiet cieszą się też wkładki miedziane – uwalniane z nich jony miedzi wykazują działanie plemnikobójcze, ponadto efektywność tej metody antykoncepcyjnej jest jeszcze większa dzięki zagęszczeniu śluzu szyjkowego i występowaniu w nim białych krwinek. Skuteczność wkładek miedzianych ocenia się na 99,4%. Wkładka wymaga zmiany co trzy lata.

 

Wydaje się, że wcześniej stosowane metody antykoncepcji o przedłużonym czasie działania zostaną „zdetronizowane” przez innowacyjne, skuteczne i nieinwazyjne implanty antykoncepcyjne.

 

Zabieg, w ramach którego wprowadzane są pod skórę, jest bezbolesny, trwa niedługo i nie trzeba się do niego w żaden specjalny sposób przygotowywać. Nie jest przewidziana hospitalizacja ani rekonwalescencja. To bardzo krótka procedura medyczna – implant (o długości 4 cm i szerokości 2 mm) wprowadzany jest pod skórę wewnętrznej części ramienia. Jest to niewielki pręcik wyczuwalny pod palcami (dzięki czemu można kontrolować czy działa prawidłowo). Nie jest jednak w ogóle widoczny.

 

Skuteczność tej metody polega na uwalnianiu (z implantu) progestagenu, który zapobiega ciąży, a jednocześnie nie wywołuje skutków ubocznych typowych dla metod tradycyjnych (pigułki powodują jednocześnie uwalnianie estrogenów).

 

Średni czas działania implantu to trzy lata. Można się zdecydować na okres krótszy (od sześciu miesięcy) albo dłuższy – do pięciu lat. Skuteczność metody szacowana jest na ok. 99,5%.

 

Implanty antykoncepcyjne zaleca się kobietom, które z powodu różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą korzystać z innych metod, takich choćby jak pigułki i plastry. Co ciekawe, nawet okres laktacji nie jest przeciwwskazaniem przy stosowaniu implantów – progestagen nie ma żadnego wpływu na mleko matki.

 

Można się spodziewać, że w najbliższych latach popularność implantów będzie sukcesywnie rosnąć.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu