Twoje dziecko się nudzi? Zaproponuj mu twórcze zajęcie

Data: 23-03-2015
Ile razy w czasie ferii czy letnich wakacji rodzice słyszą słynne „nudzi mi się”? Kochane pociechy, wyraźnie nie radząc sobie z nadmiarem wolnego czasu, krążą po domu, często nie mogąc znaleźć żadnego interesującego zajęcia. Nie warto wtedy liczyć na to, że w końcu dadzą za wygraną lub znikną na dłuższą chwilę, przesiadując przed ekranem komputera, tylko dać im szansę kreatywnej rozrywki, która pozytywnie wpłynie na dalszy rozwój młodego człowieka.

Nie zapominajmy, że w przerwach od szkoły wiele różnych instytucji organizuje bardzo ciekawe warsztaty dla najmłodszych. Jeśli chodzi o półkolonie Warszawa i wiele innych miast oferuje mnóstwo przeróżnych atrakcji. Bardzo modne stają się ostatnio wszelkie zajęcia techniczno-naukowe. Może spróbuj zainteresować swoje dziecko robotyką? Tylko w ramach warsztatów tego typu będzie miało okazję pod okiem specjalistów skonstruować własną maszynę, a później ją zaprogramować. Prócz zdolności manualnych, nabędzie też skłonność do zadawania wielu pytań oraz nauczy się podejmować samodzielne decyzje. Jeśli natomiast zdecydujesz się na warsztaty chemiczne, twoja pociecha zyska niepowtarzalną okazję do przeprowadzenia ciekawych doświadczeń, które pomogą jej zdobyć wiedzę na temat podstawowych praw, rządzących naturą. Gdybyś z kolei zauważył, że twojego małego odkrywcę szczególnie interesują planety i inne ciała niebieskie, możesz spróbować z zajęciami astronomicznymi. Wizyta w obserwatorium dostarczy mu na pewno wspaniałych wrażeń. Co najważniejsze, wszystkie wymienione wcześniej warsztaty posiadają jedną wspólną zaletę – mają charakter praktyczny, który pozwala uczestnikom uwierzyć w siebie i daje świadomość aktywnego udziału w danym przedsięwzięciu.

 

Oczywiście, z nudą możecie także powalczyć wspólnie z dzieckiem w domu. Ciekawą propozycją dla was obojga będzie bez wątpienia głośne czytanie. Twoja pociecha słuchając, zyska możliwość wyobrażania sobie zdarzeń, opisanych przez autora, której nie otrzyma, oglądając telewizję, gdzie wszystko dostanie od razu podane na tacy. Po lekturze spróbujcie porozmawiać o przygodach bohaterów oraz wymyślić alternatywne zakończenie historii.

 

Warto namówić dziecko do tworzenia rysunków. To właśnie dzięki nim nauczy się przenosić obrazy, powstające w jego głowie, na kartki papieru. Poprzez użycie odpowiednich kolorów, kształtów i kresek wyrazi także drzemiące w nim emocje. Dobrym pomysłem okaże się też kolorowanie gotowych wzorów.

 

Bardzo rozwijająca dla młodego człowieka jest też niewątpliwie zabawa klockami. Za ich sprawą twoja pociecha nauczy się budować własny świat, dobierając kolejne elementy według własnego uznania. Ważne, by mu wtedy nie przeszkadzać w tworzeniu i nie popsuć przypadkiem jego koncepcji. Dla ćwiczenia pamięci nie zaszkodzi też zaprosić dziecko do wspólnego układania puzzli. Wtedy należy jednak zwrócić uwagę na to, aby odpowiednio dobrać trudność obrazka do jego wieku, by mógł czerpać z tej rozrywki prawdziwą frajdę.

 

Najwyższa pora uświadomić sobie, że dzieci wcale nie są skazane na nudę. Pomysłów na kreatywne spędzanie czasu jest wiele, więc warto próbować różnych rozwiązań. Być może właśnie w trakcie zajęć dodatkowych twoja pociecha odnajdzie swoją przyszłą życiową pasję?

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu