Rozbiórka budynku – jak zapewnić bezpieczeństwo prac?

Data: 20-03-2015
Każdy chciałby mieszkać w ładnym, zadbanym mieście, o którym mówi się wyłącznie w samych superlatywach. Dlatego też mnóstwo starych budynków jest obecnie wyburzanych, a na ich miejscu powstają nowe. Tym sposobem coraz częściej natrafia się na spore obszary rozbiórek, gdzie przechodnie muszą zachowywać szczególną ostrożność. Jednak sama rozwaga nie wystarczy, jeśli pracownicy firmy, realizującej konkretne zlecenie, nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Zawsze wydawało mi się, że wyburzanie zniszczonych budynków to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Dlatego też bardzo się zdziwiłem, gdy niedawno, przechodząc obok kamienicy, przeznaczonej do rozbiórki, nie zauważyłem specjalnej taśmy, odgradzającej niebezpieczny teren od reszty ulicy. Zasady przeprowadzania podobnych prac nie są mi obce – w końcu mój brat od dawna siedzi w branży budowlanej. Pamiętam doskonale, że wszystkie rozbiórki, dokonywane przez jego firmę, odbywały się dopiero po ogrodzeniu okolicy oraz umieszczeniu dokładnych oznaczeń, sugerujących którędy powinni przejść lub przejechać przypadkowi ludzie, nie narażając swojego zdrowia i życia. Co więcej, sam wspominał, że wszelkie przejścia dodatkowo posiadały po obu stronach właściwie umocowane barierki, natomiast pomosty miały listwy brzeżne. Przy rzeczonej kamienicy nie zaobserwowałem zastosowania żadnych w powyższych środków ostrożności. Co więcej, znajduje się ona przy ruchliwej ulicy, którą uczęszczają dziennie setki przechodniów. Tym bardziej zaskoczył mnie brak jakiejkolwiek odpowiedzialności ze strony firmy przeprowadzającej rozbiórkę. A przecież zapewnienie bezpieczeństwa na terenie likwidowanego budynku nie jest trudne.

 

Z licznych relacji brata wiem też, że jego robotnicy przy każdej rozbiórce dbają nie tylko o bezpieczeństwo przygodnych osób, ale również o swoje własne. Wszyscy, bez wyjątków, bezwzględnie posiadają wyposażenie ochronne, takie jak: kask, okulary, rękawice oraz szelki, niezbędne do pracy na wyższych kondygnacjach. Dysponują również profesjonalnymi narzędziami. Nie ma też mowy o zatrudnieniu kogoś, kto nie odbył odpowiednich szkoleń. Jego pracownicy dużą uwagę przywiązują do warunków atmosferycznych. W przypadku wyjątkowo niesprzyjającej pogody, zwłaszcza silnych porywów wiatru, które mogą spowodować zawalenie się konstrukcji, natychmiast przerywają rozbiórkę.

 

Ponadto, wszelkie prace zaczynają wykonywać dopiero po odłączeniu budynku od różnego rodzaju sieci, w tym elektrycznej, kanalizacyjnej czy gazowej, aby przypadkiem nie doprowadzić do poważnej katastrofy. Rozbiórkę, zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, zaczynają od najwyższych partii (najpierw elementy dachu, a dopiero później ściany nośne). Nieprzestrzeganie tej kolejności albo zaczynanie działalności od podkopywania, jak tłumaczył mi brat, może prowadzić do nagłego zachwiania tymczasowej konstrukcji i zawalenia. Ważne, by podczas robót na wyższych kondygnacjach nikt nie przebywał na niższych piętrach, ponieważ spadające odłamki betonu mogą się okazać dla niego nawet śmiertelne w skutkach. Gruz i inne tego typu materiały jego zaufani ludzie usuwają wyłącznie za pośrednictwem specjalnie do tego przeznaczonych rękawów zsypowych, by nie stwarzać ewentualnego zagrożenia poprzez zrzucanie odpadów bezpośrednio z okna lub przerzucanie go na dolne partie. Ponadto, on sam zawsze jest na bieżąco z procesem rozbiórki, a robotnicy wszystkie czynności zostają przeprowadzone pod jego nadzorem.

 

Brat posiada też sporą wiedzę na temat sposobu, w jaki należy dokonać demontażu budynku. Kiedy ekipa ma do czynienia z tworzywem, takim jak płyty azbestowo cementowe, nakazuje jej członkom koniecznie zaopatrzyć w ochronne stroje oraz maski, które uniemożliwią pyłowi dostanie się do dróg oddechowych.

 

Mam nadzieję, że inne firmy, zajmujące się rozbiórkami, dostrzegą, że wypadki wciąż jeszcze zdarzają się zbyt często i przestaną zapominać o odpowiednich zabezpieczeniach podczas pracy. Jeśli chcemy się cieszyć pięknym, odnowionym miastem, musimy się przecież liczyć z długotrwałymi „remontami”, ale lepiej, żeby były przeprowadzane z głową.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu