Zielony potencjał trójmiejskich inwestycji

Data: 05-03-2015
Mieszkanie w tak dużym mieście jak Gdańsk, Gdynia czy Sopot wcale nie musi przekreślać codziennego kontaktu z przyrodą. O tym, jak połączyć wielkomiejskie życie z urokami natury doskonale wiedzą deweloperzy budujący nowe mieszkania w Trójmieście, którzy coraz częściej poszerzają infrastrukturę swoich inwestycji o tereny rekreacyjne, tudzież lokują swoje projekty mieszkalne nieopodal urokliwych obszarów.

Budując nowe mieszkania w Gdańsku, aktualnie inwestorzy muszą mieć na uwadze znacznie więcej potrzeb jego przyszłych lokatorów niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Klienci bowiem coraz świadomiej wybierają swój dom, szukając w nim nie tylko swojego miejsca do życia, ale również chcą pewnej enklawy. Stąd, pomysł na uczynienie inwestycji bardziej „zielonymi” wydaje się być pomysłem, który doskonale koresponduje z oczekiwaniami rynku.

Trójmiejskie inwestycje coraz częściej otoczone zielenią

Współczesne trójmiejskie osiedla (jak np. nowe mieszkania w Gdyni czy Sopocie) zachwycają zagospodarowaniem terenu – poprzecinanie alejkami, z estetycznymi ławeczkami, pergolami i miejscem, gdzie można spocząć czy oddać się kontemplacji nie przypominają już blokowisk z dawnych lat, które wydawały się ponure i nijakie. Dziś coraz więcej wagi przykłada się do wyglądu części wspólnych, w tym przestrzeni między budynkami. Więcej jest w tym pomyślunku: ot, choćby podział na strefę dla najmłodszych z bezpiecznymi (bo ogrodzonymi, a nawet monitorowanymi) placami zabaw dla dzieci i na strefę rekreacyjną – np. trasy rowerowe, stoły do gry w szachy oraz miejsce odpoczynku z ławeczkami.

Deweloperzy nie boją się także realizacji projektów osiedli skąpanych w zieleni, w których ponad połowę terenu inwestycji zajmują właśnie obszary naturalne: parki, zadbane skwery czy zielone dziedzińce. Coraz częstszą praktyką architektów krajobrazu jest wkomponowanie w projekt nowego osiedla rosnących już w pobliżu inwestycji starych drzew, które nie tylko dodają uroku, ale mają za zadanie podkreślić przyjazny charakter miejsca i świetnie harmonizują z nowymi nasadzeniami.

W kanon zielonych inwestycji wpisują się świetnie mieszkania parterowe z obszernymi ogródkami oraz położone na najwyższych kondygnacjach lokale bądź apartamenty z zielonymi tarasami. W luksusowych projektach znajduje się też miejsce na aranżację miejsca na ogród zimowy.

Osiedlowe parki, przemyślnie zagospodarowane tereny zielone w obrębie inwestycji nierzadko sprzyjają integracji jej mieszkańców. Często bowiem w przestrzeń wspólną wpisane są np. place zabaw dla dzieci czy zewnętrzne siłownie, boiska i trasy, które umożliwiają uprawianie takich sportów jak: nordic walking, jazda na rowerze, skating, biegi. W tak pięknych okolicznościach przyrody łatwiej przecież nawiązać przyjazne stosunki z sąsiadami, a jak wiadomo, te są na wagę złota, ponieważ nie tylko poprawiają komfort codziennego życia, ale również budują tak ważne poczucie bezpieczeństwa.

Aranżacje wspólnych terenów osiedlowych niekiedy przypominają wręcz małe dzieła sztuki – finezyjnie wpisane w osiedlowy krajobraz urokliwe alejki spacerowe, oczka wodne, a nawet strumyki czy fontanny przyciągają oko przechodniów i dają ukojenie.

Zieleń osiedlowa sprzyja relaksowi i pozwala odpocząć, a co za tym idzie poprawia samopoczucie, tak by dom stał się wymarzoną oazą spokoju i miejscem, do którego chętniej się wraca po pracowitym dniu.

Deweloperzy wybierający na lokalizację swoich inwestycji Trójmiasto, korzystają też z walorów ukształtowania terenu. Chętnie sytuują budynki mieszkalne w tak malowniczym sąsiedztwie jak np. Park Oruński i Park Brzeźnieński w Gdańsku, Trójmiejski Park Krajobrazowy czy w okolicach plaży, wydobywając tym samym potencjał tych miejsc i przyciągając więcej chętnych, by zamieszkać na skraju lasu, parku czy po prostu bliżej natury.

Co ciekawe, wielu inwestorów idzie o krok dalej w byciu bliżej natury i oferuje pewne rozwiązania ekologiczne, ot choćby system nawadniania osiedlowej roślinności wykorzystujący do tego celu deszczówkę albo instalacja oświetlenia LED, pochłaniająca mniej energii niż tradycyjna. Takie opcje nie tylko są ukłonem w stronę środowiska naturalnego, ale również i portfeli mieszkańców osiedla. Podziemne parkingi również wpływają na ekologiczność inwestycji, ponieważ ograniczając do minimum ruch pojazdów w obrębie inwestycji, nie narażają mieszkańców na hałas i niedogodności związane z nadmierną emisją spalin.

Widać, że deweloperzy projektując nowe inwestycje mieszkaniowe coraz więcej miejsca poświęcają zagospodarowaniu terenów osiedlowych, chcąc uczynić je nie tylko bardziej atrakcyjnymi, ale też w dalszej perspektywie przyjaznymi dla przyszłych lokatorów. Krajobraz osiedlowy, w który wkomponowane są oczka wodne, zielone dziedzińce czy tereny stworzone do celów rekreacyjnych to coraz śmielej pojawiające się elementy w przestrzeni wspólnej dla mieszkańców inwestycji deweloperskich. Trend łączenia tkanki miejskiej z elementami pochodzącymi z natury znajduje coraz więcej zwolenników wśród nabywców nowych mieszkań w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i nie tylko.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu