Temat tygodnia: Beatyfikacja Jana Pawła II

Anna Fudali
Data: 28-04-2011
1 maja Papież Jan Paweł II zostanie beatyfikowany, Tysiące wiernych, nie tylko z Polski przybędą na uroczystości. Miliony będą je śledzić przed telewizorami.

O obchodach beatyfikacyjnych w województwie śląskim przeczytasz tutaj.

Roma czeka na pielgrzymów

Burmistrz Rzymu zapewnił, że miasto gotowe jest na przyjęcie pielgrzymów. Gianni Alemanno powiedział w wywiadzie radiowym, że szczególną wagę przywiązano do ich bezpieczeństwa. Wszystkie służby włoskie postawione są w stan gotowości. Najściślejsze kontrole będą w rejonie Placu św. Piotra.

Burmistrz zapewnił, że mimo święta 1 maja, placówki handlowe mają być otwarte w centrum historycznym i w rejonie Watykanu. Służby specjalne Włoch czuwają też, by nie wykorzystano beatyfikacji do nagłaśniania kontrowersyjnych przedsięwzięć. Podobne rozpoznanie prowadzone jest w całej Europie.


Miejsce jest dla każdego

W niedzielnych uroczystościach beatyfikacyjnych weźmie udział ponad 50 głów państw. Przywódcy i rodziny królewskie zajmą jeden z sektorów wokół ołtarza na Placu św. Piotra. Drugi przeznaczony jest dla hierarchii kościelnej. W sektorach na placu będzie 40 tys. miejsc siedzących i tyle samo stojących, w tym sektor dla niepełnosprawnych oraz dla kapłanów posługujących podczas liturgii. Wierni będą gromadzić się też na głównej alei prowadzącej do Watykanu – Via della Conciliazione i terenach przyległych.

Poprzedniego dnia, 30 kwietnia, po zakończeniu czuwania modlitewnego na terenie Circo Massimo, diecezja rzymska rozpocznie Białą Noc Modlitewną w wyznaczonych ośmiu kościołach w centrum Rzymu. W kościele Sant’Agnese in Agone przy Placu Navona modlitwę poprowadzi młodzież z Lednicy pod przewodnictwem o. Jana Góry OP.

Komunikacja

Najpopularniejszym środkiem transportu na beatyfikację są autokary. Aby wjechać do wnętrza wielkiej obwodnicy Rzymu GRA, organizatorzy grup autokarowych są zobowiązani do wykupienia specjalnego zezwolenia “PERMESSO G” (na „Ważne Uroczystości”), wydawanego przez władze Rzymu (Comune di Roma) w cenie 24 euro.
 
Natomiast Opera Romana Pellegrinaggi oferuje dla grup zorganizowanych powyżej 20-osób posiadających karty JPII PASS, możliwość otrzymania gratis wspomnianego „PERMESSO G”. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem jp2@orpnet.org.

Niestety zezwolenie „G” nie umożliwia wjazdu do strefy w ścisłym centrum historycznym. Tu na bramkach elektronicznych pojazdom grozi ukaranie mandatem. Sugerowanym miejscem dojazdu pielgrzymów z Polski jest parking przy Stadionie Olimpijskim, skąd przejdą oni pieszo do Placu św. Piotra. Zajmie to niespełna godzinę. Do parkingu „Stadio Olimpico” należy dojechać 1 maja przed godziną 03:00, a opuścić go przed wieczorem tego samego dnia.

Ponad 20 tys. wiernych przyleci do Rzymu samolotami. Oprócz lotów rozkładowych wyląduje tu ponad 80 rejsów czarterowych. Z Francji, Hiszpanii i włoskiej Sardynii pielgrzymi przypłyną statkami. Kilka tysięcy osób dotrze do Wiecznego Miasta pociągami.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu