W tramwaju o Rawie Blues. Irek Dudek zachwalał największy bluesowy festiwal "in-door"

W tramwaju o Rawie Blues. Irek Dudek zachwalał największy bluesowy festiwal "in-door"
źródło: redakcja InSilesia.pl
Z Katowic do Chorzowa pojechał dziś wyjątkowy tramwaj. Irek Dudek zorganizował w nim konferencje prasową, na której mówił o tegorocznej edycji festiwalu Rawa Blues.
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
Przejdź do fotorelacji

Festiwal Rawa Blues odbędzie się w Spodku już w najbliższą sobotę. Ci, którzy dziś w godzinach przedpołudniowych przechodzili przez katowicki Rynek mogli poczuć przedsmak tej imprezy. Pod Teatrem Śląskim swoją muzykę zaprezentował na żywo jeden z najoryginalniejszych śląskich bluesmanów, Marek Makaron. Irek Dudek promował natomiast swoją najnowszą płytę "Bo ładnym zawsze lżej", której premiera będzie miała miejsce podczas tegorocznej Rawy.

Dalsza część konferencji odbyła się w specjalnym bluesowym tramwaju, gdzie przy dźwiękach muzyki o tegorocznej edycji swojej imprezy mówił jej organizator. Irek Dudek podkreślał wyjątkowość gości festiwalu, wśród których znaleźli się Marcia Ball, twórca muzyki zydeco, C.J. Chenier, Lil Ed, czy Corey Harris. Dudek stwierdził, że na Rawie każdy znajdzie coś dla siebie - poczynając od fanów bluesa akustycznego, aż po entuzjastów tanecznej muzyki, którą zaprezentuje C.J. Chenier.

Twórca festiwalu wyjaśnił też dlaczego zaprosił dziennikarzy akurat do tramwaju - Tramwaj musi być. To jest podstawa komunikacji w mieście. Mówił też o wyjątkowości Katowic na tle innych miast - Gdy wjeżdża się do Katowic to wjeżdża się tak jak do stolicy. Do Warszawy nie wjeżdża się jak do stolicy.

Dudkowi zresztą wyraźnie spodobała się jazda tramwajem. Co jakiś czas rzucał pomysły na dalszy rozwój swojego festiwalu. Gdy pojazd mijał Stadion Śląski zasugerował, że Rawa mogłaby w przyszłości przenieść się na ten obiekt. - Ale najpierw muszą Stadion Śląski jeszcze zadaszyć - dodał.

Organizator festiwalu podkreślał też, że impreza cieszy się dużym prestiżem na świecie. - To, że nie dostałem paszportu do Stanów było najlepszą rzeczą jaką otrzymałem w życiu. Powiedziałem wtedy, że ja tu zrobię Stany Zjednoczone. I faktem jest, że goście z taką opieką, takim standardem jak na Rawie Blues nie spotykają się prawie nigdzie. Nawet nie chcą wyjeżdżać. To jest największy klub w którym się odbywa festiwal bluesowy.

Atrakcje Rawy Blues nie kończą się oczywiście na muzyce. Czeka nas też kolejna odsłona Bluesowej Kawiarenki Poetyckiej. - W tym roku będzie ona dedykowana królowi bluesa z delty Mississippi, Robertowi Johnsonowi - mówi twórca tej inicjatywy, poeta, tłumacz i amerykanista Jerzy Kossek. Robert Johnson jest dla bluesa postacią wręcz mityczną. Już za życia krążyła o nim legenda, że zaprzedał duszę diabłu w zamian za zdobycie umiejętności olśniewającej gry na gitarze. Muzyka Johnsona inspirowała i nadal inspiruje artystów bluesowych i rockowych, takich jak The Rolling Stones, Cream czy Led Zeppelin.

W programie V Bluesowej Kawiarenki Poetyckiej znajdzie się m.in. pisanie tekstów bluesowych pod okiem ekspertów, quiz o życiu i twórczości Roberta Johnsona, czy prezentacja premiery bluesowego poematu Robert Johnson and the Devil autorstwa Jerzego Kosseka.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu