Monumentalny "Patriota" opuści Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych

Monumentalny "Patriota" opuści Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych
źródło: GZUT
7 września Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych S.A. opuści powstający tu od ponad roku "Patriota" - rzeźba, której autorem jest Andrzej Pityński, znany na całym świecie twórca rzeźb monumentalnych.

Artysta od ponad roku regularnie przylatuje ze swojej amerykańskiej pracowni do jednej z hal Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych, gdzie powstało najnowsze dzieło mistrza.

- To uosobienie polskiego ducha – ducha zgnębionego rozbiorami i wojnami, ale wolnego i dumnego – tak o 12-metrowym i ważącym 7 ton „Patriocie” opowiada Andrzej Pityński, który niemal całe swoje artystyczne życie poświęcił tworzeniu pomników polskiej historii. Jego dzieła stoją w największych miastach Stanów Zjednoczonych, do których wyemigrował w 1974 r. Najczęściej pokazywaną w mediach rzeźbą Andrzeja Pityńskiego jest „Katyń 1940”, która stoi w Jersey City - niemal na wprost miejsca, w którym do 11 września 2001 roku stały wieże World Trade Center.

„Patriota”  wyruszy ze Śląska do Stalowej Woli, gdzie stanie dzięki drugiemu Okręgowi Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Będzie go można oglądać na skwerze oddzielającym pasy ruchu ulicy Komisji Edukacji Narodowej.

źródło: Pełnia Kultury

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu