Katowice stolicą muzyki alternatywnej - zakończył się OFF Festival 2011

Katowice stolicą muzyki alternatywnej - zakończył się OFF Festival 2011
źródło: redakcja InSilesia.pl
W Katowicach zakończył się OFF Festival 2011. Ostatniego dnia festiwalu wystąpili tacy artyści, jak Liars, Konono No 1, Deerhoof i Public Image Ltd.
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
Przejdź do fotorelacji

                                

Fotorelacja - piątek                        Fotorelacja - sobota                         Fotorelacja - niedziela

 

Aktualizacja 8 sierpnia

Najwięszą gwiazdą ostatniego dnia OFF Festivalu był  Public Image Ltd, zespół założony przez Johnny'ego Lydona po rozwiązaniu Sex Pistols. Lider grupy po raz kolejny udowodnił, że potrafi porwać puibliczność do energicznej zabawy. 

Wcześniej wystąpiły tacy artyści, jak porównywana do P.J. Harvey Anna Calvi, kongijski kolektyw Konono No. 1, legenda sceny alternatywnej Deerhoof, Junip Jose Gonzaleza i Liars. Z powodu opadów deszczu na późne godziny nocne przesunięty został koncert Abradaba.

________________________________

Aktualizacja 7 sierpnia

Drugi dzień koncertów w katowickiej Dolinie Trzech Stawów za nami. W nocy z soboty na niedzielę zagrała największa gwiazda OFF Festivalu - amerykański zespół Primal Scream.

Minął drugi dzień koncertów w Dolinie Trzech Stawów. Na scenach OFF Festivalu zaprezentowali się tacy wykonawcy, jak amerykański zespół Blonde Redhead, legenda brytyjskiego punk rocka Gang of Four, czy kanadyjski twórca znany jako Destroyer. Nie zabrakło też polskich zespołów, wystąpiły m.in. Kury, które zagrały w całości swój kultowy album P.O.L.O.V.I.R.U.S.

Największą gwiazdą dnia był występ  zespołu Pirmal Scream, który zagrał na żywo swoją najlepszą płytę Screamadelica.

_________________________________________

Aktualizacja, 6 sierpnia

OFF Festival zagościł w Dolinie Trzech Stawów. Wczoraj kilka tysięcy słuchaczy miało okazję posłuchać nie tylko alternatywnych, rockowych grup, jak Low i Mogwai, lecz także m.in. syryjskiego disco i szwedzkiego metalu.

Pierwszy dzień koncertów w Dolinie Trzech Stawów za nami. Na czterech scenach zaprezentowało się ponad 20 wykonawców. Wśród nich znalezło się kilku najciekawszych polskich artystów, takich jak legenda muzyki alternatywnej Lech Janerka, punk rockowy Dezerter, jazzowy Wojtek Mazolewski Quintet, czy Czesław Śpiewa z zespołem Tesco Value.

O 18:45 na Scenie Leśnej zaprezentował się jeden z ciekawiej zapowiadających się zespołów amerykańskiego rocka alternatywnego - złożony z czterech dziewczyn Warpaint. Ich muzyka to połączenie gitarowych melodii z eksperymentalnym brzmieniem i  psychodelią. Chwilę po ich koncercie na głównej scenie festiwalu, Scenie mBanku, pojawił się wyczekiwany przez wielu fanów kanadyjski duet Junior Boys - jeden z najoryginalniejszych zespołów grających muzykę taneczną w  alternatywnym wydaniu.

 

Najciekawszy koncert pierwszego dnia odbył się jednak na Scenie Eksperymentalnej, gdzie kilkutysięczną publiczność do szalonej zabawy porwał Omar Souleyman, gwiazda syryjskiej muzyki disco.

Twóczość tego artysty wywodzi się z  tradycyjnej muzyki tanecznej dabke, ale została przez niego podrasowana wpływami europejskiej muzyki tanecznej. W efekcie tego połączenia powstała muzyka tak energetyczna i porywająca, że nikt ze zgromadzonych w namiocie Sceny Eksperymentalnej nie potrafił ustać w miejscu. Zaproszenie tego artysty na festiwal było strzałem w dziesiątkę i potwierdziło słowa Artura Rojka o zmieniającej się idei festiwalu: nie skupiamy się już na alternatywie w wąskim, gitarowym ujęciu, ale stajemy się festiwalem wielogatunkowym.

Innym wykonawcą potwierdzającym szerokie horyzonty organizatorów, był grający metal szwedzki zespół Meshuggah. Wydaje się jednak, że ich muzyka nie przypadła do gustu większości widzów, dzięki czemu mogli oni w czasie koncertu Szwedów spokojnie skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej festiwalu.

Po północy na głównej scenie festiwalu zaprezentował się szkocki zespół Mogwai, który odwiedził OFF Festival już po raz drugi. Następnie na Scenie Leśnej odbył się występ Low, amerykańskiego zespołu grającego powolną i minimalistyczną muzykę określaną jako slowcore.

___________________________________

Aktualizacja 5 sierpnia

Romantyczna apokalipsa Current 93, powrót do hippisowskiej złotej ery w wykonaniu Trembling Bells, a potem klubowa noc w towarzystwie Boddika oraz Loefah & MC Chunky - ruszył OFF Festival 2011!

Wczoraj w Centrum Kultury Katowice rozpoczęła się VI edycja OFF Festival. Na początek wystąpili Current 93, Trembling Bells, Boddika oraz Loefah & MC Chunky. Już dziś impreza przenosi się do Doliny Trzech Stawów.

____________________________________

Dodano 3 sierpnia, 13:23

Już jutro w Katowicach rozpocznie się święto muzyki alternatywnej, OFF Festival. Gwiazdami imprezy będą takie zespoły, jak Primal Scream, Public Image Ltd, Low, Jon Spencer Blues Explosion czy Mogwai. Nie zabranie też atrakcji literackich.

Festiwal rozpocznie się już jutro w Centrum Kultury Katowice (pl. Sejmu Śląskiego 2), gdzie wystąpią Current 93 i Trembling Bells. Następnie festiwal przeniesie się do Doliny Trzech Stawów, gdzie wystąpią największe gwiazdy alternatywnego rocka. Zobacz pełny program.

Primal Scream

O sesji nagraniowej trzeciego albumu Primal Scream krążą legendy, ale ta barwna opowieść o ciemnych stronach rock'n'rolla nie interesowałaby dziś nikogo, gdyby nie powstała wówczas płyta wybitna, a taką "Screamadelica" jest ponad wszelką wątpliwość. To już nie indie rock, ale muzyka totalna - mieniąca się wszystkimi kolorami tęczy, wykorzystująca brzmienia  i tradycje muzyczne tak odległe jak house czy gospel.

Public Image Ltd

Jeśli kogoś zmartwił spektakularny upadek The Sex Pistols, to na pewno nie Johnny'ego Rottena. Wokalista miał już bowiem przygotowany plan B, który okazał się artystycznym planem A – tak właśnie, przez duże A! Założona przez Lydona, bo Johnny zaczął się podpisywać rodowym nazwiskiem, formacja Public Image Ltd z jednej strony czerpała pełnymi garściami z dorobku punkowej rewolty, ale z drugiej była już zwiastunem nowej muzycznej ery.

Low

Mówią, że to najwolniej grający przedstawiciel nurtu slowcore, choć zespół sam niechętnie patrzy na tę szufladkę. Zresztą, ich najnowszy, dziewiąty album – "C'mon" – który właśnie się ukazał nakładem Sub Pop, wymyka się wszystkim kategoriom. Z jednej strony Low nigdy nie mieli tak chwytliwych, niemal popowych melodii, z drugiej strony, jak zwykle zniewalają wokalnym duetem Alana Sparhawka i Mimi Parker. 

Mogwai

Nie bez powodu od lat uważa się ich za pionierów postrockowego zamętu i jeden z najwybitniejszych zespołów tej sceny. A już kontakt z ich muzyką na żywo to doświadczenie niemal mistyczne. Chociaż o zatyczkach do uszu warto pamiętać

 

Kawiarnia Literacka

Ponoć nie samą muzyką żyje człowiek. Proza i poezja, klasycy i awangardziści, rozmowy i koncerty - a wszystko to w OFF-owej Kawiarni Literackiej, pod czujnym okiem Wojciecha Kuczoka, kuratora naszego literackiego zakątka.
Oto, co o swoich tegorocznych gościach ma do powiedzenia Wojciech Kuczok:
 
Poeci i performerzy legendarnej grupy "Zlali mi się do środka" stali się już klasykami awangardy, także literackiej, przeto należy im się osobna celebra – pierwszy dzień Sceny Literackiej OFF będzie w całości poświęcony gdańskiej alternatywie. Paweł "Konjo" Konnak (czołowy partyzant parapoetyckiej improwizacji, konferansjer-celebryta, jedyny nominowany do nagrody literackiej Nike, który tańczył na lodzie w telewizji publicznej)  wygłosi gawędę o Totarcie, a Krzysztof Skiba i Jarosław Janiszewski  liderzy kultowych kapel Big Cyc i Bielizna, opowiedzą o szczenięcych latach trójmiejskiego punk rocka i maniakalnych działaniach anarchistów u schyłku komuny. Swój show literacko-muzyczny zaprezentują także Paweł "Paulus" Mazur i Dariusz "Brzóska" Brzóskiewicz, których epigramaty i haiku, obok legendarnych "Flupów z pizdy" Zbigniewa Sajnóga, należy uznać za sztandarowe przykłady liryki  Totartu. Sajnóg był też współautorem "Chłopów III", prozy zdecydowanie żwawszej językowo od noblowskiego pierwowzoru Reymonta. Fragmenty tego dzieła, a także próbki swoich nowych tekstów prozą wykona a capella Ryszard Tymon Tymański.  

 

Uczta kulinarna

Kuchnia śląska, azjatycka, turecka i amerykańska, oferta dla wegetarian i mięsożerców, do tego oczywiście napoje – czyli OFF nie tylko dla ducha, ale i dla ciała.

W Strefie Gastronomicznej posiłki przygotowywać będą znakomici kucharze z Katowic, Gliwic, Krakowa i Warszawy.

Targowa - zaprasza na specjalności kuchni śląskiej, jak pieczonki, a ponadto placki ziemniaczane, naleśniki, hot-dogi i wszelkie mięsne potrawy z grilla oraz gofry i lody.
Gruby Benek proponuje pizzę.
Chimera oferuje kuchnię wegetariańską, w tym kulebiak, bar sałatkowy, kanapki, lasagne, tarty, bufet owocowy, sorbety i świeże wyciskane soki.
Momo Bar - kuchnię wegańską.
Aperitif - kuchnię azjatycką, amerykańskie cheeseburgery i lody.
Curry House - różne rodzaje indyjskiego curry.
Nazar Kebab - prawdziwy turecki kebab.
Marchewka z Groszkiem – poleca cztery rodzaje domowych, ręcznie robionych pierogów i kwas chlebowy.
Red Cake w Kawiarni Literackiej - zaprasza na pyszne ciasta.
Kawiarnia Natura Rzeczy – na specjalnie wyselekcjonowaną kawę z ekspresu i słodycze fair trade.
Biobox zaprasza do palarni sziszy oraz na unikalne gazowane napoje owocowe i cydr.

źródło: OFF Festival

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu