Daisuke Tanabe, Teebs, Jeremiah Jae na Tauron Nowa Muzyka

Daisuke Tanabe, Teebs, Jeremiah Jae na Tauron Nowa Muzyka
źródło: Tauron Nowa Muzyka
Daisuke Tanabe, Teebs, Jeremiah Jae to kolejni artyści, którzy wystąpią na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. Swój koncert odwołał Gold Panda.

Szósta edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka to nie tylko wielcy artyści cieszący się międzynarodowym uznaniem, ale także okazja do posłuchania twórców, którzy od lat tworzą muzykę całkowicie nieprzeciętną i wymykającą się opisowi.

Jednym z takich twórców jest bez wątpienia Japończyk Daisuke Tanabe, który w świadomości słuchaczy zaistniał jako autor gorąco przyjętego w 2010 roku albumu Before I Forget na którym udowodnił, że nadzieje jakie pokładano w nim od 2006 roku, kiedy to zadebiutował w wytworni legendarnego Gillesa Petersona, nie były bezpodstawne. Tworząc muzykę ukierunkowaną przede wszystkim na podbicie klubowych parkietów, pełną potężnych uderzeń basu i hip-hopowych rytmów, zdołał połączyć ją z brzmieniami kojarzącymi się dotychczas z ambientem czy rozwiązaniami stosowanymi przez prekursorów muzyki elektronicznej. Wśród jego inspiracji bez problemu można odnaleźć reggae, folk czy wyraźną fascynację klasyką techno, jednak połączenie tych wszystkich składników z olbrzymim naciskiem na melodie, stanowiące największy wyróżnik jego muzyki, sprawia, że Tanabe oferuje słuchaczom muzykę unikatową, trudną do porównywania z dokonaniami jakiegokolwiek innego artysty.

Równie niedefiniowalna zdaje się być także muzyka kolejnego gościa festiwalu Mtendere Mandowy, który pod nazwą Teebs zadebiutował w zeszłym roku w wytwórni Brainfeeder, publikującej najciekawszych artystów tworzących muzykę z pogranicza instrumentalnego, abstrakcyjnego hip-hopu, przekraczającej wszystkie granice awangardy. Tym, co najmocniej charakteryzuje dźwięki tworzone przez Teebs jest połączenie prawdziwie malarskiej wrażliwości na niuanse (przez kilka lat pracował jako projektant i twórca okładek płytowych), z bezkompromisowym podejściem do klasycznych, hip-hopowych rozwiązań, które w jego wykonaniu zyskują kolejną młodość. Przyznając się w wywiadach do olbrzymiej fascynacji dokonaniami Native Tongues i innych klasyków organicznego hip-hopu, nader często sięga po bardzo mocno przetworzone

i zniekształcone brzmienie żywych instrumentów, tworząc muzykę równie piękną i subtelną, co niepokojącą. Porównywany z jednej strony z Flying Lotusem, z którym łączy go upodobanie do wielowarstwowych, skomplikowanych rytmów, z drugiej zaś z Onrą - bowiem podobnie jak on nie boi się budować swoich kompozycji wokół wpadających w ucho mikromelodii, Teebs jest bez wątpienia jednym z najciekawszych artystów, tworzących współczesny instrumentalny hip-hop.

W zupełnie innym kierunku podąża natomiast kolejny przedstawiciel wytwórni Brainfeeder, który pojawi się w ostatni weekend sierpnia by zagrać na terenie Nowego Muzeum Śląskiego. Jeremiah Jae, o którym mowa, to jeden z najnowszych nabytków wytwórni prowadzonej i założonej przez cieszącego się olbrzymim uznaniem Flying Lotusa (bezspornie największej gwiazdy gwiazdy TNM w 2008 roku) i jeden z najbardziej osobliwych twórców w jej katalogu. Jego muzyka to setki sampli wygrzebanych zarówno z klasyki hip-hopu spod znaku J Dilla czy Madliba, jak i z kompletnie zapomnianych funkowych nagrań sprzed kilkudziesięciu lat, poddanych niezliczonej ilości przeróbek i modyfikacji, zniekształconych do tego stopnia, że powstaje całkiem nowa jakość i brzmienie, którego nie sposób przypisać innemu twórcy. Nad wszystkimi kompozycjami dominuje charakterystyczny, lekko ochrypły głos Jae, który w spokojny, pozbawiony emocji sposób składa mistrzowskie  rymy opisujące świat z perspektywy dwudziestokilkuletniego mieszkańca Chicago.

Jednocześnie organizatorzy informują, że na festiwalu nie wystąpi Gold Panda. Artysta napisał:

Z przykrością zawiadamiam moich wszystkich polskich fanów, że nie będę mógł wystąpić 26 sierpnia na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, z bardzo poważnych powodów rodzinnych. Mam nadzieję, że podając to na tyle wcześnie, mogę liczyć na Waszą wyrozumiałość. Najmocniej przepraszam i mam nadzieję, że będziecie się świetnie bawić na doskonałym evencie. Do zobaczenia wkrótce.

źródło: Tauron Nowa Muzyka


InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu