Uszok pyta Zdrojewskiego. Kontrowersje wokół ESK 2016

Uszok pyta Zdrojewskiego. Kontrowersje wokół ESK 2016
źródło: Maciej Binkowski
Minister kultury powinien przedstawić publiczną informację o wszystkich środkach budżetowych i unijnych, które za jego kadencji trafiły dla miast-kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury – powiedział prezydent Katowic Piotr Uszok.

Prezydent Katowic wypowiedział się na temat kontrowersji związanych z przyzaniem przez ministra kultury dotacji Wrocławiowi. Bogdan Zdrojewski komentował sprawę jako „smutne nieporozumienie”; tłumacząc, że dotacje otrzymają też inne miasta, które czekają na nie od dawna i oceniając, że w żaden sposób nie zakłóciło to przebiegu konkursu ESK 2016.

Zawsze darzyłem ministra wielkim szacunkiem i dlatego nie kwestionuję tej decyzji. Moim zdaniem minister Zdrojewski powinien jednak w imię uczciwego państwa przedstawić informację na temat wszystkich dotacji udzielonych tak z budżetu państwa, jak i w ramach programów unijnych za jego kadencji na projekty inwestycyjne i na projekty miękkie, tak dla instytucji podległych ministrowi, jak i samorządowi wojewódzkiemu i miastom - w miastach ubiegających się o tytuł ESK – powiedział Uszok.

Sprawa dotacji dla Wrocławia tuż przed rozstrzygnięciem konkursu o tytuł ESK wywołała kontrowersje nie tylko w Katowicach. Przedstawiciele środowisk artystycznych z Lublina wystosowali podpisany przez ok. 200 osób list do Zdrojewskiego, w którym domagają się m.in. wyjaśnienia kryteriów przyznania pieniędzy.

 


InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu