Znamy kolejne gwiazdy OFF Festivalu - m.in. Blonde Redhead, Sebadoh, Dezerter

Znamy kolejne gwiazdy OFF Festivalu - m.in. Blonde Redhead, Sebadoh, Dezerter
źródło: OFF Festival
Legendy amerykańskich garaży, trans z Afryki oraz punk, metal oraz alternatywa z Polski! Skład OFF Festival Katowice powiększa się o Blonde Redhead, Sebadoh, Konono Nº1, Suuns, Dezerter, Ballady i Romanse, Blindead, Très.b i Asi Mina.
Blonde Redhead

Nowojorska formacja, uważana nie bez podstaw za poważną konkurencję dla Sonic Youth. Kiedyś podopieczni kultowego labelu Touch & Go, dzisiaj w barwach 4AD, zawsze w poszukiwaniu nowych brzmień w obrębie gitarowego grania. Ich najnowszy album, wydany we wrześniu 2010 roku "Penny Sparkle", jest co prawda mniej hałaśliwy niż zwykle i bardziej przebojowy – za co pewnie odpowiadają producenci Alan Moulder (Depeche Mode) i Van Rivers & The Subliminal Kid (Fever Ray) – ale kto by narzekał na dobre piosenki?

Sebadoh

Lou Barlow polubił OFF Festival. Przed rokiem pieścił nasze uszy niskimi częstotliwościami generowanymi w ramach koncertu Dinosaur Jr, tym razem przyjeżdża ze swoim drugim zespołem – kultowym Sebadoh. Ich płyty, wydawane w latach 90. dla Sub Pop to dziś pomniki amerykańskiego niezależnego rocka. Jak chociażby "Bakesale" wydane właśnie jako reedycja z bonusami przez Domino (Sub Pop w Stanach). Równie wypasiona reedycja "Harmacy" w drodze.

Konono Nº1

Naprawdę nazywają się L'orchestre folklorique T.P. Konono Nº1 de Mingiedi, a na koncie mają współpracę m.in. z Björk i Herbie Hancockiem (za wspólne nagrania z nim dostali Grammy). Początki grupy sięgają ponoć latach 60., ich pierwsze zachowane nagranie to 1978 rok, ale na Zachodzie dostrzeżono kolektyw z Kinszasy dopiero w połowie ubiegłej dekady. Grają na wymyślonych przez siebie instrumentach muzykę, która jest oryginalną wariacją na temat rytualnych dźwięków Kongo.

Suuns

Jeszcze niedawno nazywali się Zeroes – stąd tytuł ich debiutanckiej płyty "Zeroes QC" – i niemal przez wszystkich wymieniani byli wśród największych muzycznych nadziei 2011. Nie zawiedli. Kwartet z Montreal nagrał album pełen niesamowitych, hipnotyzujących dźwięków, odwołujących się do krautrocka czy shoegaze, ale w pełni oryginalny i dojrzały. Już niedługo dowiemy się, czy Suuns są równie przekonujący na żywo.  

Dezerter

Legenda polskiego punk rocka, mimo 30 lat na karku, wciąż kopie z pełną siłą, niezmiennie walcząc z systemem, który zawłaszcza sobie nasze życie, uprzedzeniami i ignorancją. Wydany pod koniec ubiegłego roku album "Prawo do bycia idiotą" najlepszym tego dowodem. 

Blindead

Pierwszy polski zespół, który bez kompleksów wszedł w dialog z gigantami nurtu postmetalowego, ale interpretuje go na swój własny, oryginalny sposób. Porażający album koncepcyjny "Affliction XXIX II MXMVI" to jedna z najlepszych płyt w historii polskiego metalu.

Ballady i Romanse

Tytuł ich nowej płyty - "Zapomnij" - to prowokacja. Sióstr Wrońskich nie da się zapomnieć. Barbara (znana z Pustek) i Zuzanna to senne lo-fi (chodzi o nastrój, nie realizację), piosenka poetycka (chodzi o teksty nie harcerskie akordy) i awangardowe poszukiwania (chodzi o to, że im się chce) w jednym.

Très.b
Jeden z najważniejszych polskich debiutów ostatnich lat, chociaż skład międzynarodowy. Uroczej wokalistce i basistce Misi Furtak towarzyszą dwaj importowani ze świata dżentelmeni. Indiepopowe piosenki grupy też są na światowym poziomie, czego dowodem zawartość albumu "The Other Hand".

Asi Mina

Piosenka poetycka, folk, elektronika, psychodelia… W świecie Asi Miny, czyli Asi Bronisławskiej (znanej też z Mołr Drammaz i The Complainer) wszystko jest możliwe, wszystko dopuszczalne, a dziecięca naiwność zderza się z awangardowym wizjonerstwem.

źródło: OFF Festival


InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu