Battles i Machinedrum kolejnymi gwiazdami Festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Battles i Machinedrum kolejnymi gwiazdami Festiwalu Tauron Nowa Muzyka
źródło: Tauron Nowa Muzyka
Amerykańska, eksperymentalna grupa Battles oraz producent i kompozytor, Machinedrum, to kolejni artyści, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji Festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

Tworząc listę wykonawców, którzy pojawią się w ostatni weekend sierpnia w Katowicach, by wystąpić podczas szóstej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka, organizatorzy postanowilipokazać jak najszerszy przekrój najciekawszych zjawisk we współczesnej muzyce elektronicznej, kontynuując tym samym festiwalową tradycję, dzięki której obok uznanych gwiazd, takich jak Jamie Liddel czy Bonobo, można było posłuchać artystów nieco mniej znanych, ale równie fascynujących – Onra czy Ebony Bones. W tym roku przygotowalno podobne niespodzianki.

Jedną z nich będzie bez wątpienia występ urodzonego w 1982 roku Travisa Stewarta, ukrywającego się pod pseudonimem Machinedrum. Jego występ to propozycja dla wszystkich, którzy nie boją się tanecznej elektroniki przyprawionej odrobiną awangardowych rozwiązań. Jak głosi opis na stronie artysty, wykonywana przez niego muzyka to psychodelia połączona z hip-hopem i odrobiną bluesa, największy sukces odniósł jednak jak dotąd wśród miłośników IDM, którzy okrzyknęli jego debiutancki album Now You Know jedną z najlepszych płyt 2001 roku, wróżąc muzykowi wielką karierę. Wróżby okazały się jak najbardziej prawdziwe – w ciągu dziesięciu lat Machinedrum zmienił się z nieśmiałego debiutanta w jednego z najpopularniejszych przedstawicieli tanecznej awangardy, zatrudnianego między innymi przez hollywoodzkich filmowców – dość wspomnieć jego udział w tworzeniu muzyki do oscarowego Czarnego Łabędzia. Skacząc z wielką swobodą pomiędzy field recordingiem, energetycznym housem spod znaku Daft Punk, hip-hopowymi rytmami i świetnymi piosenkami, doczekał się porównań z innym wielkim reformatorem instrumentalnego hip-hopu – Prefuse 73, a jego charakterystyczny, pozbawiony zahamowań styl znalazł wielu naśladowców i wielbicieli.

Takim samym, o ile nie większym uwielbieniem krytyków i słuchaczy cieszy się również nasza kolejna gwiazda, kapela, która od 9 lat nie ustaje w próbach zatarcia granic pomiędzy gitarowym graniem, elektroniką i jazzowym podejściem do rytmów – legendarne już Battles. To właśnie te amerykańskie trio, odpowiedzialne za jeden z najbardziej pokręconych i dziwacznych przebojów ostatniej dekady – Atlas z debiutanckiego albumu Mirrored – zawładnie pod koniec sierpnia jedną z katowickich scen, prezentując premierowy materiał ze swojej najnowszej płyty Gloss Drop, która ukaże się w czerwcu bieżącego roku. Materiał zawarty na najnowszym albumie Battles, nagranym po rozstaniu z wokalistą i gitarzystą Tyondai’em Braxtonem, dość mocno różni się od dotychczasowych dokonań zespołu, który przez długie lata stanowił dla wielu słuchaczy synonim math-rocka, stawiając o wiele większy nacisk na wykorzystanie klawiszy i tworzenie mocno transowych kompozycji, brzmiących jak spotkanie Steve’a Reicha z Can. Wśród gości zaproszonych do współtworzenia Gloss Drop znalazło się miejsce zarówno dla Mathiasa Aguayo (również gościa tegorocznej edycji naszego festiwalu), niekwestionowanej gwiazdy glam-rocka – Gary’ego Numana, jak i bezkompromisowego japońskiego wokalisty Yamantaka Eye, związanego z formacją Boredom. Dzięki tym wszystkim nowinkom muzyka Battles nabrała zdecydowanie bardziej tanecznego charakteru, a ich występy zmieniły się w najprawdziwsze show, zdolne porwać nawet najbardziej opornych słuchaczy, sam album zaś, podobnie jak ich debiut, ma olbrzymią szansę stać się jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznych tego roku.

Artyści, którzy potwierdzili swój udział podczas VI edycji Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, to: Lamb / Modeselektor / Apparat Band Live / Gold Panda / FaltyDL/ Bonaparte Circus Show / Lorn / Mary Anne Hobbs / Pearson Sound Aka Ramadanman / Emika / Walls / Boxcutter / Darkstar / Instra:mental / Oris Jay / Roska / Jacek Sienkiewicz / Matias Aguayo / Superpitcher / Battles / Machinedrum.

źródło: Festiwal Tauron Nowa Muzyka

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu