Stateless zagra podczas IV Before Tauron Nowa Muzyka

Stateless zagra podczas IV Before Tauron Nowa Muzyka
źródło: Tauron Nowa Muzyka
Gitarowe granie i hip-hopowe rytmy, dancehallowe rozbujanie, rockowe hymny i cytaty z muzyki klasycznej d - tak można scharakteryzować brzmienie grupy Stateless, która zagra podczas Before Tauron Nowa Muzyka.

Stateless jak na razie wymyka się wszystkim próbom opisu, tworząc muzykę, która nie chce dopasować się do żadnej kategorii. Nazywano ich już kapelą rockową, hip-hopową, taneczną, IDMową, porównywano do Portishead i UNKLE, zapraszano do największych komercyjnych stacji radiowych i na festiwale prezentujące czołówkę współczesnej muzycznej awangardy. Nim na dobre rozpoczęli swoją karierę mieli już podpisany pięciopłytowy kontrakt z jedną z największych wytwórni muzycznych na świecie – Sony, ostatecznie jednak ich nagrania ukazały się w katalogach zasłużonych niezależnych wytwórni K7! Ninja Tune. Jak mówi lider zespołu, Chris James, jedynym, co tak naprawdę interesuje ich w muzyce, jest całkowita wolność twórcza. To bezkompromisowe podejście, ignorujące wszelkie sztuczne ograniczenia pozwoliło im w ciągu dziewięciu lat działalności dotrzeć zarówno do publiczności wychowanej na britpopie, jak i do tych słuchaczy, którzy preferują wyraziste rytmy i klubowe szaleństwo. Debiutancki album, zatytułowany po prostu Stateless, wydany dopiero po 5 latach działalności, okazał się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w 2007 roku, a klasę zespołu potwierdziły zarówno mistrzowskie teledyski, jak i dziesiątki występów na żywo, podczas których zaskakiwali publiczność całkowicie akustycznymi wersjami swoich przebojów. W 2011 roku pojawiła się ich druga płyta - Mathilda, tym razem z gościnnym udziałem DJ-a Shadowa oraz Balanescu Quartet, która pokazała nowe, bardziej taneczne oblicze zespołu.

Chcąc rozgrzać słuchaczy przed zbliżającą się wielkimi krokami szóstą edycją festiwalu Tauron Nowa Muzyka, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia na terenach przyszłej siedziby Muzeum Śląskiego, organizatorzy postanowili zaprosić Stateless na dwa koncerty w Polsce. Katowicki koncert w Jazz Clubie Hipnoza odbędzie się 10 czerwca, a występ w warszawskim Powiększeniu dzień później.

źródło: Tauron Nowa Muzyka

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu