Jak grać do jednej bramki? Konferencja o problemach metropolii

Jak grać do jednej bramki? Konferencja o problemach metropolii
źródło: fot. Aleksandra Gil
Co łączy Katowice, Saint Étienne, Lyon i Bordeaux? Wszystkie miasta tworzą metropolie. Mają wiele możliwości i wyzwań, ale i problemów, o których dyskutowali wczoraj w Katowicach polscy i francuscy specjaliści.

Konferencja pod hasłem "Metropolitalna gra interesów – czyli co zrobić, żeby wszyscy zaczęli grać do jednej bramki". Odbyła się 31.03. w Auli im. Kazimierza Lepszego, w budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego. Jej celem było poznanie błędów popełnionych we Francji podczas ponad pięćdziesięcioletniego zarządzania tamtejszymi metropoliami.


Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Prezydent Miasta Katowice – Piotr Uszok, Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Wiesław Banyś, Maciej Grymowicz - Dyrektor Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, dr Robert Pyka z Instytutu Socjologii UŚ, dr Elżbieta Zuzańska – Żyśko z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ, Colin Rodet - Dyrektor ds. Planowania i Koordynacji Polityk Miejskich w Saint-Étienne, Emmanuel Cellier z Agencji Urbanistycznej Grand Lyon, Paul Boino - Dyrektor Instytutu Urbanistyki w Lyonie, André Delopnt - były Wicedyrektor Metropolii Bordeaxu oraz Marcel Belliot, Przewodniczący Federacji Francuskich Agencji Urbanistycznych w Paryżu (FNAU).

Metropolia atrakcyjna

Górnośląski Związek Metropolitalny powstał w 2007 r i jak tłumaczy Maciej Grymowicz:  - Jest największą aglomeracją w Polsce – skupia ok. 2 mln osób, na jednej z 58 uczelni wyższych studiuje tutaj co 10. Polski student. Produkujemy 67 proc. PKB województwa śląskiego oraz 8,7 proc. PKB kraju. Jest to rejon atrakcyjny dla inwestorów oraz największy i najlepszy ośrodek medyczny w Polsce.

...ale niedoskonała

- Niestety, brak ustawy metropolitalnej, deficyt współpracy, brak stałych, uregulowanych dochodów oraz niski kapitał społeczny to problemy, które znacznie ograniczają dalszy rozwój Metropolii Silesia, żywego organizmu – powiedział Piotr Uszok. Grymowicz dodał także, że barierą dla GZM-u jest niski budżet oraz zewnętrzne środki finansowe, a także niejasne określenie zadań i kompetencji poszczególnych jednostek samorządowych.

Co na to Francuzi?

Metropolie, które reprezentowali, powstawały w latach 60. ubiegłego wieku. Od tamtego czasu przeżywały swoje wzloty i upadki. Kilkakrotnie zwrócono uwagę na odmienność francuskiego systemu administracyjnego, który jest bardziej rozdrobniony niż nasz, często niezrozumiały dla zwykłych obywateli. Istnieje tam również prawo kumulacji mandatów, które pozwala samorządowcom obejmować stanowiska rządowe. Strategię metropolii francuskich nakreślił Colin Rodet z Saint Étienne: - Duże miasto głównym symbolem regionu, ośrodkiem, który przyciąga wszystkie otaczające go gminy. Należy ustalić odpowiedzialność za podejmowane działania oraz odnaleźć równowagę terytorialną. Jako reprezentant miasta, w którym kwitło kiedyś górnictwo i przemysł, powiedział: - Nie wolno wstydzić się swojej industrialnej przeszłości, to ogromne dziedzictwo, którego ludzie jeszcze nie doceniają.

Dodał, że obecnie metropolia boryka się z problemem bliskiego sąsiedztwa z metropolią Lyon, która jest znacznie większa i przyciąga więcej ludzi. E. Cellier z Lyonu rozważa zaś rozszerzenie granic metropolii do 50 lub nawet 80 km, do 3 mln mieszkańców, być może wtedy uda się zlikwidować rozdrobnienie administracyjne. P. Boino zwrócił uwagę na bardzo ważną funkcję merów (prezydentów miast) francuskich, bez których zgody nie podejmuje się decyzji dotyczących ośrodków miejskich. – Prawo i ustawy są ważne, ale niewystarczające. Samorządowcy powinni być właściwymi ludźmi na właściwym miejscu – dodał. André Delpont przyznał, że metropolię tworzą przedsiębiorstwa, ich pracownicy, szkoły wyższe i studenci. W Bordeaux brakuje międzynarodowej dzielnicy biznesowej.

Jak potoczy się rozwój Metropolii Silesia?

Przekonamy się o tym za kilka lat. Tymczasem już niedługo odbędzie się II Metropolitalna Noc Teatrów, ruszy Śląski System Informacji Turystycznej, portal Pelniakultury.pl, na którym będzie można m.in. kupić bilet na dane wydarzenie, powstanie Śląska Karta Usług Publicznych i tak bardzo oczekiwany zakład utylizacji odpadów. Wszystko w ramach gry do jednej bramki.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu