Na uczelniach powstaną kierunki bliższe realiom rynku pracy

Na uczelniach powstaną kierunki bliższe realiom rynku pracy
źródło:
Od przyszłego roku szkoły wyższe obowiązkowo będą badać, jak zdobyte na studiach umiejętności pomogły w znalezieniu pracy absolwentom.
Wyniki przeprowadzonych ankiet wpłyną na to, czy warto utrzymywać niektóre kierunki i specjalizacje, czy lepiej otworzyć nowe. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce, żeby studenci wiedzieli, jakie mają szanse na znaleznienie pracy po skończeniu studiów. Ustawa ma zostać podpisana w lutym.

Młodzi ludzie najchętniej podejmują naukę na studiach związanych z zarządzaniem, pedagogiką i prawem. Kierunki techniczne nie są oblegane, choć ich absolwenci nie mają kłopotów ze znalezieniem pracy. - Młodzi ludzie są coraz mniej świadomi swojej przyszłości, mają mizerną wiedzę z matematyki, co wychodzi przy okazji studiów technicznych. Dlatego należałoby także rozpocząć rewolucję w szkołach, inaczej nic się nie zmieni – komentuje na łamach Dziennika Zachodniego Sławomir Boncel z Politechniki Śląskiej.

Ministerstwo chce dać uczelniom większą swobodę w otwieraniu nowych kierunków studiów. Oczywiście pod warunkiem, że będzie takie zapotrzebowanie.

Po raz pierwszy od 20 lat mówimy o reformie w szkolnictwie wyższym. Krok na pewno słuszny. Nie jestem jednak pewien, czy sterowanie studentem pozwoli mu na realizowanie własnych marzeń i pragnień. Czy rodzic śledzący doniesienia z rynku pracy nie wypchnie go na modny kierunek, a ten po latach odrabiania pańszczyzny skończy studia i będzie mierny w swoim zawodzie - powiedział Dziennikowi Zachodniemu  prof. Dariusz Rott, członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

źródło: Dziennnik Zachdni
InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu