Dni Nowych Mediów po raz drugi w Katowicach

Dni Nowych Mediów po raz drugi w Katowicach
źródło: redakcja InSilesia.pl
Na Wydziale Filologicznym UŚ rozpoczęła się w poniedziałek druga edycja Dni Nowych Mediów. Wśród naukowców wygłaszających wykłady znalazł się prof. Kevin Warwick, który mówił o eksperymentach w dziedzinie technologii implantów.

Dni Nowych Mediów, stanowiące punkt programu festiwalu Ars Cameralis, są projektem mającym na celu  ukazywanie relacji pomiędzy współczesnym społeczeństwem i technologią.

Po uroczystym otwarciu konferencji wygłoszono następujące wykłady:
- dr Agnieszka Nieracka (Uniwersytet Śląski): „O pożytkach płynących z koncepcji cyborga”
- prof. Konrad Wojciechowski, dr Przemysław Skurowski (Politechnika Śląska): „Wybrane aspekty techno­lo­gii multimedialnych”
- dr Piotr Zawojski (Uniwersytet Śląski): „Zobaczyć dźwięk, uwidocznić niewidzialne. «Ca­mera Lucida» Eveliny Domnitch i Dmitrija Gelfanda”
- dr Anna Maj (Uniwersytet Śląski): „Humanizacja technologii, hybrydyzacja gatunków i cyborgizacja komunikacji”

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji prof. Kevin Warwick, dziekan wydziału cybernetyki uniwersytetu w Reading wygłosił wykład zatytułowany"Cyborgi - eksperymenty w dziedzinie technologii implantów". Warwick, ochrzczony przez media "pierwszym cyborgiem", omawiał różnorodne sposoby zastosowania nowoczesnej technologii w leczeniu chorób i doskonaleniu zmysłów człowieka. Poprzez użycie implantów, czipów i mikronadajników można np. przeciwdziałać skutkom choroby Parkinsona. Warwick mówił również o komunikacji między mózgami, która nie wymagałaby użycia języka, a polegałaby na bezpośrednim przekazywaniu emocji i myśli. Profesor udowodnił na przykładzie samego siebie i swojej żony, że tego typu komunikacja jest możliwa - połączył własny system nerwowy z  systemem swojej małżonki, dzięki czemu mogą się one komunikować za pośrednictwem komputera.

Po wykładzie prof. Warwick odpowiadał na pytania studentów, wśród których znalazły się osoby wyraźnie zaniepokojone wieszczonym przez naukowca nadejściem epoki cyborgów, mających wyprzeć gatunek homo sapiens.

Kolejny wykład Kevina Warwicka odbędzie się jutro godz. 10.00. Będzie on zatytułowany "Roboty z biologicznymi mózgami".

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu