30. edycja Rawa Blues Festival

30. edycja Rawa Blues Festival
źródło: RBF / Michał Bogusz
Od lat obecny w sercu śląskiej aglomeracji, od zawsze gromadzący fanów bluesa w najlepszym wydaniu. Kiedyś "offowy", dziś cieszy się zasłużoną sławą: po prostu Rawa Blues Festival.
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
Przejdź do fotorelacji

 

Aktualizacja 8 października, godz. 11:55

Rawa Blues Festival zagra w sobotę, 9 października w Spodku, ale pierwsze imprezy towarzyszące rozpoczną się już w piątek w centrum Katowic. Ok. 16:30 w centrum Katowic spod Domu Handlowego Zenit wyruszy przemarsz defilady w kierunku Spodka – z udziałem m.in. orkiestry dętej, grającej marsze amerykańskie i grafficiarzy, którzy od rana będą przenosić na płótno wizerunki tegorocznych gwiazd.

- Zdecydowaliśmy, że zaproszone zostaną postaci światowego bluesa, których występ na Rawie szczególnie zapadł w pamięci fanom – przybliża kulisy wyboru gwiazd dyrektor festiwalu, Irek Dudek. – Doszliśmy do wniosku że było kilka takich wyjątkowych występów, gdy fani na prawdę szaleli z zachwytu. Przystąpiliśmy do wyboru, który przyznam nie był łatwy. Po pierwsze wiele było takich występów, które spotkały się z bardzo pozytywnymi opiniami. Po drugie, kilka tych największych gwiazd które zagrały na Rawie już nie żyje... Co ważne, wielu z nich zagrało na Rawie swoje najlepiej zrealizowane koncerty!- dodaje

Dudek, zwraca również uwagę na aspekt techniczny festiwalu: - Marka Rawa Blues Festival ma tę cechę, że koncerty są tutaj realizowane na na prawdę najwyższym poziomie, mocno przekraczającym to co uznaje się za standard podczas koncertów bluesowych. Na tym polu nie tylko żaden koncert bluesowy w Polsce, ale i w Europie nie może się równać. W tym roku jeszcze bardziej zainwestowaliśmy pod tym względem – będzie zarówno nowe światło, jak i nowe nagłośnienie, a dodatkowo sprowadzamy specjalnie akustyka z Londynu, specjalistę od na prawdę trudnych i rockowych koncertów, aby wydobyć z występów jeszcze więcej.

Przez całą sobotę w Spodku oprócz słuchania muzyki będzie również szereg innych atrakcji artystycznych. Już po raz czwarty festiwalowi towarzyszyć będzie Kawiarenka Poetycka, przez cały dzień będzie też trwała sesja malarska, w której uczestniczyć będą studenci ASP w Katowicach. Z okazji jubileuszu będą również prezentowane najlepsze obrazy namalowane dotychczas podczas poprzednich edycji Tygla Kulturalnego. Festiwalowy jubileusz jest również doskonałą okazją do specjalnej, obszernej wystawy fotograficznej, która będzie zlokalizowana w holu Spodka. Autorem wystawy jest Łukasz Rak z Jasła.

Organizatorzy przewidują że festiwal zakończy się najpóźniej o północy. Następnie świętowanie bluesa przeniesie się do klubów Rawy Blues – klubu Marchołt, gdzie elektryczne jam session poprowadzi zespół Boogie Chilli oraz do Jazz Club Hipnozy, gdzie akustyczną imprezę firmuje Marek Makaron Trio. W obu klubach będzie się można bawić do samego rana.

___________________________________________

Aktualizacja 6 października

Jedną z gwiazd tegorocznej Rawy Blues będzie Vernon Reid. Muzyk znany z legendarnego zespołu Living Colour pojawi się na scenie wraz z Jamesem Blood Ulmerem.  Będzie to ich drugi występ w historii Rawy - pierwszy raz pojawili się w Spodku w 2005 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami obu artystów na temat ich muzyki i Rawy Blues.

______________________________________________

Wielkimi krokami zbliża się impreza, która łączy pokolenia bluesowych fanów. Najstarszy w Polsce festiwal bluesowy obchodzi w tym roku 30 urodziny.

Co z tej okazji przygotowali organizatorzy? Na przedfestiwalowej konferencji na gości czekał urodzinowy tort. Podczas 30 edycji Rawa Blues Nora Jean Bruso uraczy nas materiałem ze swojej nowej płyty. Będą też premiery. I imprezy towarzyszące.

Dla wszystkich festiwalowiczów zebraliśmy najpotrzebniejsze informacje dotyczące tegorocznej edycji Rawa Blues.

Dla tych, co lubią wspominać do poczytania subiektywny blog redaktorski.

Do zobaczenia na Rawa Blues Festival!

 

Irek Dudek | The NightCats Nora Jean Bruso | James Blood Ulmer

 

 

 

Tak wygląda zapowiedź 30 edycji Rawa Blues Festival

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu