Konferencja prasowa przed Rawą Blues

Konferencja prasowa przed Rawą Blues
źródło: redakcja InSilesia.pl
Już za kilka dni Rawa Blues po raz 30. zagości w Spodku. Dzisiaj w katowickim Hotelu Novotel odbyła się konferencja prasowa na temat imprezy.

Zgromadzonych w katowickim hotelu przedstawicieli mediów czekała na początek niespodzianka - tort przygotowany z okazji jubileuszu Rawy Blues obchodzącej w tym roku 30. urodziny.

W związku z tą rocznicą na tegoroczną Rawę zaproszeni zostali artyści, którzy zrobili największe wrażenie na publiczności w poprzednich latach festiwalu. Irek Dudek zachwalał amerykańskich artystów mających zagrać już za kilka dni w Katowicach. Wśród nich znaleźli się Rick Estrin & The Nightcats with Charlie Baty, którzy wystąpią w tym składzie specjalnie na prośbę organizatorów, a także Nora Jean Bruso, uchodząca za godną następczynię największych wokalistek bluesowych sprzed lat. Szczególnie ciekawie zapowiada się koncert James'a Blood Ulmera w towarzystwie znanego z The Living Colour Vernona Reida. Jak zauważył Irek Dudek, taki zestaw muzyków powinien zadowolić zarówno fanów bluesa, jaki i rocka czy jazzu.

Poza koncertami w Spodku na uczestników Rawy Blues czeka wiele innych atrakcji, takich jak wystawa zdjęć zrobionych na poprzednich edycjach festiwalu czy czwarta odsłona Poetic Cafe. W tym roku formuła Kawiarenki Poetyckiej uległa rozszerzeniu i rozpocznie się już 7 października w Bielsku-Białej na Akademii Techniczno-Humanistycznej, gdzie odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja poświęcona bluesowi pod hasłem: Blues jako zjawisko kulturowe. Podczas konferencji swoje referaty przedstawią znawcy i miłośnicy bluesa, a także socjologowie i naukowcy zajmujący się bluesem w szerokiej perspektywie, m.in. prof. Tadeusz Sławek, Yahya Tamezoujt, Andrzej Matysik. 9 października w Spodku prelegenci Konferencji będą pomagać w tworzeniu i tłumaczeniu poezji bluesowej. Jerzy Kossek przedtawi natomiast twórczość czarnoskórej poetki Gwendolyn Brooks.

Irek Dudek podziękował wszystkim przedstawicielom mediów, którzy pomagają w docieraniu z festiwalem do szerszej publiczności. Organizator imprezy nie ukrywał, że zainteresowanie ogólnokrajowych środków przekazu muzyką bluesową i samą Rawą jest zbyt małe. W rozwoju imprezy nie pomagają też niewielkie fundusze przeznaczone na festiwal przez władze miasta. Pomimo tego organizatorzy chcą - poprzez przygotowanie szeregu imprez towarzyszących koncertom w Spodku - przyciągnąć zainteresowanie mediów i jak największej liczby osób.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konferencji, zapoznania się z programem festiwalu oraz do przeczytania subiektywnego wspomnienia o poprzednich edycjach Rawy Blues.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu