Zakończył się Kongres Kultury 2010

Zakończył się Kongres Kultury 2010
źródło: redakcja InSilesia.pl
Ostatniego dnia Kongresu Kultury Województwa Śląskiego w Rondzie Sztuki odbyła się giełda biznesu kultury połączona z dyskusją na temat finansowej strony działalności kulturalnej.

W dyskusji wzięli udział Jacek Janas - dyrektor Zespołu Elektrociepłowni Bytom, Anna Kopaniarz - organizatorka festiwalu Tauron Nowa Muzyka, Artur Rojek - organizator OFF Festivalu, Ireneusz Dudek - organizator Rawy Blues i Stanisław Wójtowicz - prezes Fundacji Elektrowni Rybnik.

Jacek Janas opowiedział o angażowaniu się Elektrociepłowni Bytom w życie artystyczne i kulturalne regionu. Elektrociepłownia sama w sobie stanowi szczególny obiekt architektoniczny, który zalicza się do 7 Cudów Architektury Województwa Śląskiego. Przemysłowa przestrzeń elektrociepłowni jest dostępna dla zwiedzających, jak również stanowi miejsce wydarzeń kulturalnych, takich jak spektakle teatralne, wernisaże czy koncerty. Dyrektor Janas stwierdził, że dzięki zaangażowaniu w taką działalność przedsiębiorstwo jest bardziej rozpoznawalne, jednocześnie wypełniając swoje zobowiązania społeczne.

Anna Kopaniarz mówiła o związaku kultury z biznesem na przykładzie festiwalu Nowa Muzyka, którego sponsorem jest Tauron Polska Energia. Organizatorka festiwalu określiła relacje ze sponsorem jako obopólną wymianę, w ramach której przedsiębiorstwo dociera do nowych grup odbiorców, a festiwal uzyskuje wsparcie finansowe.

Artur Rojek przedstawił kulisy przeniesienia OFF Festivalu z Mysłowic do Katowic. Rojek stwierdził, że już rok temu myślał o przeniesieniu festiwalu, gdyż dla władz Mysłowic impreza ta stała się elementem gry politycznej. Z pomocą przyszły władze Katowic, które zaoferowały środki finansowe pozwalające na sprowadzenie największych gwiazd muzyki alternatywnej. Muzyk wyraził nadzieję, że z takimi festiwalami jak OFF, Tauron i Ars Cameralis Katowice staną się wkrótcę stolicą muzyki niezależnej.

Irek Dudek podkreślał w swojej wypowiedzi, że ma określone zasady w kwestii doboru sponsorów Rawy Blues - nie zgadza się aby byli nimi producenci alkoholu i papierosów. Rawa Blues ma być bowiem imprezą rodzinną i wychowawczą, która zrywa z stereotypem bluesa jako muzyki narkomanów. Dudek narzekał na brak zainteresowania mediów muzyką bluesową i trudności związane z finansowaniem imprezy, pomimo wielkiego znaczenia jakie Rawa Blues ma dla Katowic już od 30 lat.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Giełdy w Rondzie Sztuki.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu