Rozpoczął się Kongres Kultury Województwa Śląskiego

Rozpoczął się Kongres Kultury Województwa Śląskiego
źródło: Urząd Marszałkowski
Dziś o godzinie 10 w Galerii Szyb Wilson w Katowicach otwarto Kongres Kultury Województwa Śląskiego.

Aktualizacja 23 września, godz 13.30

Zgromadzonych w galerii gości, wśród których znaleźli się ludzie kultury, artyści, przedstawiciele mediów, samorządowcy i duchowieństwo, powitał marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski. Marszałek zwrócił uwagę, że miejsce w którym rozpoczyna się Kongres jest symboliczne dla procesów jakie zachodzą w kulturze na Śląsku. Szyb Wilsona zalicza się bowiem do terenów poprzemysłowych, które udało się wykorzystać dla celów kultury i sztuki.

Johan Bros, założyciel i gospodarz galerii mieszczącej się w byłej łaźni na terenie kopalni Wieczorek w Katowicach, przywitał zgromadzonych tradycyjnym górniczym "Szczęść Boże!". Bros zaapelował o ratowanie zabytków techniki znajdujących się na terenie województwa, takich jak cementowania w Będzinie - Grodźcu. Dawne dziedzictwo regionu można wykorzystać na nowo tworząc z niego przestrzeń aktywności społecznej, sztuki i kultury.

Następnie głos zabrał arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń, który podkreślał związki Śląska z wiarą chrześcijańską, czego wyrazem jest kult Matki Boskiej Piekarskiej. Arcybiskup mówił o torelancji religijnej jaka zawsze cechowała nasz region, gdzie obok katolików żyli protestanci, prawosławni i żydzi. Duchowny podkreślał, że na Śląsku liczył się przemysł i praca, lecz równie istotna była kultura i edukacja.

Do zgromadzonych w Szybie Wilsona za pośrednictwem kamer zwrócił się także przedwodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, który mówił o różnorodności kulturowej województwa śląskiego, na które składają się m.in. Zagłębie Dąbrowskie, Górny Śląsk i ziemia częstochowska. Buzek określił siebie jako Ślązaka i Europejczyka i życzył uczestnikom Kongresu owocnych obrad.

Po przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, głos zabrał Juliusz Braun, który stwierdził, że należy postrzegać kulturę nie jako wydatek, lecz jako inwestycję. Kultura stanowi bowiem impuls rozwojowy, zmienia nastawienie ludzi do świata i budzi w nich kreatywność.

Zbigniew Zaborowski, wicemarszałek województwa śląskiego, zwrócił uwagę na zmiany jakie dokonały się w kulturze na Śląsku od poprzedniego Kongresu, który odbył się 12 lat temu. Zwiększyła się liczba muzeów i domów kultury, oferta kulturalna na Śląsku jest coraz bogatsza i coraz więcej osób z niej korzysta. W Katowicach odbywają się prestiżowe imprezy, takie jak Rawa Blues, Off Festiwal czy Tauron Nowa Muzyka. Podjęto dzieło budowy Muzeum Śląskiego na terenie byłej kopalni Katowice, a zapowiedzano również budowę Centrum Kongresowego i siedziby Orkiestry Symfonicznej w Katowicach.

Na otwarciu Kongresu obecnych było wielu artystów, m.in. Lech Majewski, Ireneusz Dudek, Józef Skrzek, Artur Rojek.

_________________________________________________________

Podczas trzydniowego wydarzenia zostanie zaprezentowana śląska panorama kulturalna, która pokaże różnorodność kultury regionalnej, tak tej elitarnej, niszowej, jak i rozrywkowej.

W debatach, panelach, prezentacjach dobrych praktyk oraz imprezach dedykowanych Kongresowi wezmą udział przedstawiciele samorządowych instytucji kultury, organizacji pozarządowych, środowiska naukowego, przedsiębiorcy oraz pracownicy jednostek samorządu terytorialnego.

 

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

 

Zapraszamy do zapoznania się z programem

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu