Brazylia w Katowicach

Brazylia w Katowicach
źródło: redakcja InSilesia.pl
Jak daleko jest z Katowic do Rio de Janeiro? Bliżej niż myślisz! Od poniedziałku Brazylia zagościła w Katowicach za sprawą World Festiwal Brasil 2010.

Ile Brazylii jest w Katowicach?

Przez cały tydzień trwały pokazy, wystawy i warsztaty, a dziś ulicami Katowic przeszła Parada Karnawałowa.  Temperatura na trasie jej przemarszu  błyskawicznie wzrosła: dyskusyjne pozostaje jedynie, czy to za sprawą gorących, brazylijskich rytmów, energetycznej muzyki, czy uroczych tancerek.

Zobacz fotorelację z Parady Karnawałowej na ulicach Katowic.

Karnawałowy korowód wyruszył ok. 14.40 spod III L.O. przy ul. Mickiewicza, gdzie swoją siedzibę ma katowicki oddział Polskiego Stowarzyszenia UNICAR kierowany przez Adama Fabę, organizatora imprezy.
Zarażając pozytywną energią i porywając ze sobą przechodniów korowód przeszedł ulicami: Stawową,  Młyńską do Rynku, gdzie odbył się pokaz capoeiry, przez Staromiejską i Dworcową aż do Mariackiej, gdzie w finale grupy taneczne dały pokaz niezwykle energicznej samby, a tuż po nich zaprezentowali się capoeriści.

Fotorelacja Brazylia na Mariackiej.

W piątkowy wieczór World Festiwal Brasil 2010 przeniósł się do Spodka. To tutaj w weekend odbywa się Batizado (z portugalskiego - chrzest). W Katowicach stawiło się ponad 600 uczestników.  Dziś uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez zagranicznych gości, wtym przez Alvaro Romano, twórcy Ginastica Natural.

Fotorelacja z warsztatów capoeiry w Spodku.

W sobotni poranek adepci, którzy chcą awansować zmierzą się z instruktorami.  Batizado to wielkie święto i jedyna możliwość dla capoeristy, aby zmienić kolor sznura - powiedział nam Jerzy Obrębski, kierownik i jednocześnie instruktor płockiego ośrodka UNICAR, od ośmiu lat trenujący capoeirę. Egzaminy odbywają się w przyjaznej i wesołej atmosferze, bo w capoeira nie ma zawodów, rywalizacji.

Czym zatem jest capoeira? To kombinacja trzech elementów: sztuki walki, tańca i muzyki. Jak powiedział Obrębski: capoeira ma tłumić agresję, a nie ją wyzwalać. Uczy analizy sytuacji, pomaga wypracować szybkie reagowanie na zmieniającą się sytuację. Tu liczy się kreatywność w zwodzeniu przeciwnika, stąd mówimy "grać capoeirę".

Festiwal Brasil opanuje także plac przy Spodku. W sobotę od samego rana na gości będą czekały: występy artystów z Brazylii, formacji samba i batucada, pokazy capoeira i maculele a także gastronomia, ogródki piwne i plac zabaw dla dzieci.
Nocą karnawał przeniesie się   do klubu "Oko Miasta", gdzie fiestę rozkręci brazylijski DJ.
W niedzielę organizatorzy znów ugoszczą w Miasteczku wszystkich chętnych na bliższe poznanie kultury brazylijskiej.
Festiwal zakończy się w niedzielę wraz z zamknięciem warsztatów capoeira.

Co jeszcze łączy Katowice z Brazylią?

Miłość do muzyki, tańca, wesołe usposobienie i Adam Faba, trenującym capoeirę znany takze jako professor Sem Memoria. Jego ogromny wkład w rozwój capoeira w Polsce został doceniony także w Brazylii, czego dowodem jest włączenie go do grona fundatorów Uniao Internacional de Capoeira Regional, na równi z wielkimi mestres.

Organizatorem Festiwalu jest UNICAR Capoeira. W Polsce grupa rozwija się szczególnie prężnie za sprawą licznej i wykwalifikowanej kadry instruktorskiej. Instruktorzy i kierownicy ośrodków mają za sobą wieloletnie doświadczenie treningowe i szkolenie w centrali UNICAR, Salvador da Bahia w Brazylii. Ludzie ci prowadzą samodzielne ośrodki UNICAR, otwierają akademie i nauczają swoich uczniów w ponad 25 miastach. Wspólna praca wielu znakomitych osobowości pod kierownictwem prof. Sem Memoria daje grupie UNICAR czołowe miejsce w propagowaniu capoeira w Polsce.

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu