Rawa Blues: to już 30 lat!

Rawa Blues: to już 30 lat!
źródło: Rawa Blues Festival
Najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się "in-door" (pod dachem), w tym roku odbędzie się już po raz 30. Jak zwykle – w katowickim Spodku!

Od lat obecny w sercu śląskiej aglomeracji, od  zawsze gromadzący fanów bluesa w najlepszym wydaniu. Kiedyś "offowy", dziś cieszy się zasłużoną sławą: po prostu Rawa Blues Festival.
9 października gwiazdy światowego formatu i debiutanci wystąpią na scenie, która była świadkiem niejednego wielkiego jubileuszu (przypominamy, że niemalże rok przed bieżącą edycją "Rawy" - 4 października 2009 na katowickiej scenie swoje 30-lecie obchodziła inna ikona kultury:Dżem). InSilesia.pl ma przyjemność być patronem medialnym imprezy.

Rawa Blues Festival wystartował na przełomie kwietnia i maja 1981 r., w okresie kiedy w kraju wrzała solidarnościowa gorączka. Podczas I Ogólnopolskich Spotkań z Bluesem "Rawa Blues", bo taką nazwę początkowo nosił festiwal, blues w różnych odcieniach rozbrzmiewał w śląskich klubach: "Akant", "Kwadraty", "Medyk", "Puls" i "Wahadło".
Na festiwalowej scenie znaleźli się m.in. Elżbieta Mielczarek, Paweł Ostafil, Dżem i Easy Rider. Przez kolejne lata, również w stanie wojennym, na scenach "Rawy" pojawiali się wszyscy najważniejsi polscy wykonawcy bluesa, niektórzy bardzo regularnie. "Rawa" szybko stała się najważniejszym miejscem przeglądu stanu bluesowego posiadania, a konkursowe przeglądy młodych wykonawców sukcesywnie wyłaniały wielu wiodących dziś na rodzimej scenie bluesmanów. Koncerty, ale przede wszystkim klubowe granie, tworzyło i upowszechniało najwłaściwszy dla prezentacji i odbioru bluesa klimat i subkulturę bycia muzyków i słuchaczy w tak swoistej bliskości. Od początku dyrektorem festiwalu był Irek Dudek. Gwiazda polskiego rocka (lider popularnej od lat 80. do dziś grupy Shakin' Dudi), multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor, wymyślił pierwszy w Polsce bluesowy festiwal i prowadzi go do dziś. To m.in. dzięki jego charyzmie i projesjonalizmowi do Spodka co roku zjeżdża jesienią kilka tysięcy osób z całej Polski.

Z okazji jubileuszu organizatorzy na podstawie opinii fanów, dziennikarzy i muzyków wybrali gwiazdy zza Oceanu, których występ na poprzednich edycjach festiwalu szczególnie zapadł w pamięć.

James Blood Ulmer i Vernon Reid

Największą gwiazdą tegorocznej edycji będzie James Blood Ulmer, muzyk który muzyczną przygodę rozpoczynał od jazzu. Po ponad 25 latach od pierwszego albumu, gdy miał już ugruntowaną pozycję wśród klasyków tego gatunku, nagrał swoją pierwszą płytę bluesową. W wyłącznie pochlebnych recenzjach okrzyknięto go nadzieją i przyszłością bluesa. Ulmer kolejnymi 4 krążkami potwierdzał słuszność tych określeń, wypracowując sobie pozycję najważniejszego po śmierci Johna Lee Hookera wokalisty i gitarzysty bluesowego.

Podczas 30. Rawa Blues Festival w zespole Ulmera zagra Vernon Reid, podobnie jak w 2005, gdy muzycy zagrali po raz pierwszy na tym festiwalu. Reid to przede wszystkim gitarzysta i lider kultowej grupy rockowej Living Colour, ale jego horyzonty muzyczne roztaczają się od rocka i metalu, przez ambitny pop aż po... bluesa. To on był producentem 4 bluesowych płyt Ulmera, na wszystkich również zagrał. Ale wspólne ich koncerty to niezwykła rzadkość, dlatego występ na Rawie będzie szczególny i dla publiczności, i dla obu muzyków.


Rick Estrin & The Nightcats with Charlie Baty

„Hulaszczy i ochrypły, super-cool i hiper... satyryczny, ostre teksty i solówki killera. Po prosty nie może być lepiej!“ - tak o Ricku Estrinie i The Nightcats pisze najbardziej poczytny bluesowy magazyn, Blues Revue. Zespół z Sacramento od 34 lat gra niesamowicie zakręconego bluesa mocno związanego z jazzem a dodatkowo wymieszanego ze swingiem, soulem, i rockabilly.

Zespół jeszcze pod szyldem Little Charlie & The Nightcats odwiedził Polskę w 2004 na jedynym koncercie podczas 24. Rawa Blues Festival. Serca polskich fanów bluesa zdobyli przede wszystkim dzięki swojej muzycznej mieszance, zaś kolorytu występowi dodawał image obu liderów. W tym roku zespół zagra ponownie, a smaczku ich występowi dodaje fakt, że specjalnie na tę okazję The Nightcats pojawią się w oryginalnym, gwiazdorskim składzie, czyli i z Rickiem Estrinem i Little Charlie'm Baty’m.


Nora Jean Bruso

Nora Jean Bruso wystąpiła po raz pierwszy na Rawa Blues Festival w 2006. Zagrała przed finałowym koncertem Roy'ego Rogers'a, ale to jej występ okazał się największym wydarzeniem tamtego październikowego wieczoru. Sama Królowa Bluesa, Koko Taylor, mówiła o niej - „Ona brzmi tak jak ja gdy byłam w jej wieku. Jest jedną z tych kobiet które śpiewają prawdziwego bluesa. Jestem pewna że jej się uda!“. W 2009 została nominowana do nagrody Blues Music Awards w kategorii Najlepsza Artystka Bluesa Tradycyjnego w Roku. Przegrała tylko z... Koko Taylor.
Wiemy, że Nora pracuje cały czas nad nowym albumem, który do października może nie być gotowy, ale wokalistka zapowiedziała że zagra kilka przepremierowych utworów z nowego krążka.


Wielki finisz: Irek Dudek

Koncert finałowy tegorocznej edycji Rawa Blues Festival otworzy występ Irka Dudka, który zaprezentuje na żywo materiał z nowej płyty - "Dudek Bluesy". Premiera trzeciego bluesowego albumu w dorobku tego multiinstrumentalisty, bluesmana i dyrektora Festiwalu miała miejsce 23 kwietnia.


Duża i Mała Scena

Przed koncertem finałowym na Dużej Scenie zagrają też polskie zespoły: Bogdan Szweda & Easy Rider, Marek Makaron Trio feat. Minix, St. James Hotel i Boogie Chilli. Wcześniej, od godz. 11:00 na Małej Scenie, zaprezentują się: Jazz Sphere, Zgredybillies, Why Ducky?, The Plants, The River, Break Maszyna, Przytuła & Kruk i Jaw Raw.

Organizatorzy przewidują że festiwal potrwa do północy. Następnie świętowanie bluesa przeniesie się do okolicznych klubów gdzie publiczność będzie mogła uczestniczyć w jam-sessions do rana.

__________________________________


Uwaga! Bilety w cenie od 40 zł można kupić w sieci sprzedaży Ticketpro oraz w internecie na www.ticketpro.pl. Do końca sierpnia obowiązuje pierwszy etap przedsprzedaży, w którym bilety są najtańsze.

źródło: Rawa Blues Festival

na scenie znaleźli się m.in. Elżbieta Mielczarek, Paweł Ostafil, Dżem i Easy Rider. Przez kolejne lata, również w stanie wojennym, na scenach "Rawy" pojawiali się wszyscy najważniejsi polscy wykonawcy bluesa, niektórzy bardzo regularnie. "Rawa" szybko stała się najważniejszym miejscem przeglądu stanu naszego bluesowego posiadania, a konkursowe przeglądy młodych wykonawców sukcesywnie wyłaniały wielu wiodących dziś na rodzimej scenie bluesmanów. Koncerty, ale przede wszystkim klubowe granie, tworzyło i upowszechniało najwłaściwszy dla prezentacji i odbioru bluesa klimat i subkulturę bycia muzyków i słuchaczy w tak swoistej bliskości.
InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu