Tauron Nowa Muzyka jest na fali

Tauron Nowa Muzyka jest na fali
źródło: Kamil Rohr
Festiwal nie tylko wpisał się w region i jego klimat - stał się także jednym z flagowych produktów Katowic w walce o ESK 2016.
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
Przejdź do fotorelacji

Podczas piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się w budynku starej stolarni KWK Katowice, organizatorzy opowiadali nie tylko o tegorocznej edycji, ale też o planach na przyszłość.

W spotkaniu uczestniczyli: Adam Godziek (More Music Agency, organizator festiwalu), Leszek Jodliński (dyrektor Muzeum Śląskiego), Elżbieta Karcz (Tauron Polska Energia SA, sponsor tytularny), Krystyna Siejna (wiceprezydent miasta Katowice) i Edyta Sytniewska ( UM Katowice, naczelnik wydziału promocji). Moderował Daniel Wahl z Happy Monday.

O tym, jak dynamicznie rozwija się impreza mówił Adam Godziek, współorganizator festiwalu: W tym roku spodziewamy się trzykrotnego wzrostu uczestników, co daje ok. 6000 osób dziennie.
Taki wzrost, świadczący o ogromnym zainteresowaniu publiczności to zwykle powód do dumy i radości dla każdego organizatora.  Ponieważ jednak od września teren byłej kopalni, na którym odbywają się koncerty stanie się przecież terenem inwestycji, Godziek obawia się, czy wystarczy miejsca na organizacje imprezy w przyszłym roku.

Obawy te rozwiał Leszek Jedliński, dyrektor Muzeum Śląśkiego, do którego należą tereny po byłej kopalni Katowice. Potwierdził, że jesienią rozpocznie się realizacja inwestycji o wartości 324 mln złotych (projekt w 85% zostanie sfinansowany ze środków UE; wizualizacja nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Multimediach). Obejmie ona obszar o powierzchni 2,7 ha, na którym zlokalizowane są sceny TNM. Jednak do dyspozycji organizatorom pozostanie podobnej wielkości obszar (ok 3 ha).
Klimat tego miejsca jest tak niezwykły, że trzeba wstanąć na głowie, aby festiwal Tauron Nowa Muzyka odbył się w KWK Katowice - mówił Jedliński.

Zgadzamy się, że klimat tego miejsca jest szczególny. Możecie to zobaczyć na zdjęciach z przygotowań.

Podsumowanie, czyli zespołowa praca popłaca

Tauron Nowa Muzyka to ogromne przedsięwzięcie, realizowane we współpracy wielu podmiotów, której kluczowym czynnikiem zdaniem Krystyny Siejnej jest długofalowość. Jak podkreśla, UM Katowice myśli o działaniach w horyzoncie czasowym do 2016 roku i na takiej płaszczyźnie czasu także chciałby zabezpieczyć niezbędne środki finansowe na najważniejsze wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Wśród nich priorytetowe są te związane ze staraniami o Eropejską Stolicę Kultury 2016 dla Katowic, w tym Tauron Nowa Muzyka.

TNM to ostatnia impreza przed złożeniem przez Katowice wniosku o ESK 2016 do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ( o tym, że miasta nie złożyły jeszcze wniosków pisaliśmy m.in. w Czekają z kulturą).

Zdaniem Elżbiety Karcz z Tauron PE SA Katowice to dobre miejsce dla młodych, którzy lubią kulturę, nietypowe brzmienia. Oprócz Nowej Muzyki, od tego roku w stolicy aglomeracji odbywa się przecież także Off  Festiwal. Karcz przyznała, że firma Tauron, jako sponsor kultury w regionie, wybierała właśnie między tymi dwoma imprezami. Choć wybór nie był łatwy, nie żałujemy. Tauron Nowa Muzyka to projekt bardzo udany, festiwal fanstastycznie wpisał się w miasto.

Trzy, dwa, jeden.. gramy!

Na terenach byłej KWK Katowice staną trzy sceny, w tym dwie o charakterze plażowym. Skąd ten pomysł? Jak mówi jeden z managerów scen: piasek daje unikalny klimat, ludzie moga bawić się o wiele swobodniej, bardziej spontanicznie.

Główna scena zlokalizowana bedzie na najniżej położonym i jednocześnie największym terenie, dzięki czemu w koncertach będzie mogło uczestniczyć więcej ludzi. Podczas, gdy Adam Godziek wypowiadał te słowa na zewnętrz pracowały już ekipy robotnicze i koparki, których zadaniem jest przygotowanie plaż.

Na terenie kopalni znalazło się miejsce także na zaplecze gastronomiczne, które zlokalizowane będzie naprzeciw sceny 2, w sąsiedztwie budynku dawnej stolarni kopalnianej. Za kompozycję menu odpowiada Jazz Club Hipnoza.

Noclegi i komunikacja

Ponieważ teren festiwalu nie posiada własnej bazy noclegowej, ani pola namiotowego, chcącym skorzystać z noclegu "pod chmurką" organizatorzy polecają pole namiotowe  zlokalizowane na Dolinie Trzech Stawów.

Aby ułatwić festiwalowiczowm komuniakcję, KZK GOP uruchomi w tym czasie specjalną linię kursujacą między polem namiotowym a terenem Tauron Nowa Muzyka. Autobusy mają jeździć od ok. 16 do 4 rano, obowiązywał w nich bęize cennik KZK.

Na czas trwania festiwalu biuro ESK 2016 dla Katowice przygotowało słynne rowery. Punktów, w których można wypożyczyć taki sprzęt szukajcie bezpośrednio przy terenach festiwalu (możecie zapytać o drogę w mobilnym biurze ESK, które znajdzie się na obszarze KWK Katowice) oraz na katowickim Rynku.
Dla amatorów dwóch kółek przygotowano także wycieczki rowerowe. Szczególy w punktach i w biurze ESK 2016 dla Katowic.

Jak powiedział Daniel Wahl, współorganizator festiwalu, jest też propozycja dla długodystansowców: after party w klubie Flow.
InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu