Darmowe projekcje z okazji powstania Euroregionu Śląsk Cieszyński

13-04-2018
|
Dodał: Niestellus
Darmowe projekcje z okazji powstania Euroregionu Śląsk Cieszyński
źródło:
22 kwietnia 1998 roku nastąpiło oficjalne podpisanie umowy o polsko-czeskiej współpracy regionalnej, która powołała do życia Euroregion Śląsk Cieszyński. Dokładnie w 20. rocznicę od tego wydarzenia odbędzie się jubileuszowa konferencja oraz towarzyszący jej pokaz filmów.

Pierwszy film - "Europa Środkowa idzie na wolność” przedstawia m.in. kulisy Przeglądu Niezależnej Kultury Czechosłowackiej, który miał miejsce w listopadzie 1989 roku we Wrocławiu, przemówienie Vaclava Havla w polskim Sejmie w styczniu 1990 oraz proces tworzenia się Grupy Wyszehradzkiej. Reżyserem filmu jest Mirosław Jasiński – współtwórca Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim, inicjator podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, późniejszy dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, autor filmów dokumentalnych: „Gry leśne, uliczne i piwniczne” oraz „Czechy po pięciu latach”. 

 

Film "OLGA" (reż.. Miroslav Janek) przypomina wyjątkową kobietę, która od początku stała u boku prezydenta Václava Havla. Film zawiera całe mnóstwo niepublikowanych dotąd dokumentów, fragmentów filmowych i zdjęć. Olga pojawia się tu jako ostra komentatorka społeczna, zasadnicza dysydentka i gościnna gospodyni, jako kobieta rzeczowa, nie znosząca jakiejkolwiek przesady, kochająca subtelny humor i mówiąca zawsze to, co myśli. Jej przyjaciele potwierdzają, że nawet w roli pierwszej damy nie zmieniła swojego podejścia i ciągle twardo stąpała po ziemi.

 

Darmowy pokaz filmów „Europa Środkowa idzie na wolność” oraz „Olga” odbędzie się 22 kwietnia (niedziela) o godz. 13:00 w Kawiarni i Czytelni Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie. Wstęp na projekcje jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Projekcja filmowa jest częścią projektu "JUBILEO - Podsumowanie i promocja dorobku współpracy transgranicznej w Euroregion Śląsk Cieszyński" dofinansowanego w ramach Funduszu Mikroprojektów Interreg V-A CZ-PL.

 

Aktualne informacje na temat projekcji znajdują się tutaj.

 

 

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu