Czy zdążysz usunąć zaćmę ? Wkrótce może być trudniej.

14-03-2018
|
Czy zdążysz usunąć zaćmę ? Wkrótce może być trudniej.
źródło: www.123.rtf
Usuń zaćmę w Czechach, póki możesz! Część polskiego środowiska medycznego chce, aby zaćmę można było operować dopiero przy minimum 40 proc., utracie widzenia i najlepiej tylko w Polsce. Podczas Kongresu Wyzwań Medycznych w Katowicach przekonywano nawet, że Polacy lubią stać w kolejkach, – więc zaakceptują takie rozwiązanie.

Polscy pacjenci, którzy od 2013 roku decydowali się na zabieg usunięcia zaćmy w Czechach, zwracają uwagę na komfortowe warunki zabiegu, możliwość wyboru soczewki, która jednocześnie koryguje wady wzroku a także zdecydowanie niższą cenę, niż w polskich prywatnych klinikach. Niebagatelne znaczenie dla popularności czeskich, słowackich, niemieckich i łotewskich klinik ma unijna Dyrektywa o Leczeniu Transgranicznym. Obejmuje ona obywateli wszystkich krajów członkowskich UE i dotyczy wykonywania zabiegów - jednakże wyłącznie w trybie ambulatoryjnym, czyli jednodniowym - poza granicami własnego kraju i otrzymanie z Funduszu Zdrowia zwrotu poniesionych kosztów.

- Kiedy usłyszałam, że moja zaćma musi dojrzeć a 40% ubytek wzroku, to jeszcze za mało, aby poddać się operacji jej usunięcia, zdecydowałam się na zabieg w czeskiej NeoVize. To był koniec 2013 r. a ja byłam jedną z pierwszych polskich pacjentek tej kliniki. Wtedy nie wiedziałam, że przecieram szlak dla przyjaciół i sąsiadów – śmieje się Helena Pilch z Ustronia. - Największe wrażenie zrobiło na mnie pytanie lekarza, jaki termin operacji odpowiadałby mi najbardziej. Odpowiedziałam, że każdy szybszy niż za 4 lata. Usłyszałam - „W takim razie za tydzień. Nie za późno?”

W ostatnich tygodniach pomimo jednoznacznego sprzeciwu PTO, część środowiska medycznego lansuje pogląd, że zaćmę powinno się operować, kiedy ubytek wzroku wynosi 40%.

- Nie ma standardów ostrości wzroku – jednoznacznie podkreśla prof. Iwona Grabska-Liberek, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. - Jedynym kryterium skierowania do usunięcia zaćmy powinno być to, kiedy ona pacjentowi przeszkadza, utrudnia lub uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

Tego samego zdania jest prof. Naďa Jirásková z kliniki okulistycznej NeoVize. – Ostrość wzroku i jakość widzenia są odczuciami subiektywnymi. Wśród naszych pacjentów nie brakuje osób, które nie skarżą się nawet przy 50% ubytku wzroku, ale są i takie, które już w początkowym stadium rozwoju zaćmy mają kłopoty z wykonywaniem podstawowych czynności, i trudno z tym dyskutować – wyjaśnia prof. Jirásková.

Chorych na zaćmę przybywa z miesiąca na miesiąc. Wielu z nich słysząc o latach oczekiwania na zabieg, nawet nie zapisuje się do „kolejki” w Polsce. Szukają ratunku na własną rękę. Według nich decyzja o poddaniu się operacji za granicą, to nie fanaberia, ale desperacki krok ku normalności. Bo starość nie musi być wegetacją.

Piotr Terek


InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu