Kolizja drogowa – co robić zanim przyjedzie laweta?

24-01-2018
|
Dodał: Piotr Polok
Kolizja drogowa – co robić zanim przyjedzie laweta?
źródło:
Nawet jeśli jesteś dobrym, doświadczonym kierowcą i na drodze czujesz się pewnie, wystarczy chwila nieuwagi, czy utrudnione warunki atmosferyczne, by doszło do kolizji drogowej. W takiej sytuacji reaguje się nerwowo i nie bardzo wie, jak się zachować i co zrobić, by sprawca poczuł się do odpowiedzialności i zadośćuczynił nam ewentualne szkody.

Warto jednak zachować zimną krew i na spokojnie podejść do tego problemu. Od czego jednak zacząć? Jakie kroki kolejno wykonać? Podpowiadamy, co zrobić w razie kolizji i kiedy wezwać  pomoc drogową.


Wypadek drogowy a kolizja drogowa


Po pierwsze, jeśli już przydarzyła nam się nieoczekiwana sytuacja na drodze, warto uściślić, z czym tak naprawdę mamy do czynienia, bo kolizja drogowa i wypadek drogowy to dwa zupełnie różne pojęcia, których nie można używać zamiennie. O pierwszej z nich mówimy, gdy uszkodzeniu uległy wyłącznie pojazdy. Z kolei w wypadku drogowym poszkodowani zostali również ludzie. Bez względu na to, czy jesteśmy uczestnikiem, czy świadkiem jednego z nich, od naszej decyzji może zależeć zdrowie lub życie drugiego człowieka, a także to, czy w razie, gdy jesteśmy stroną poszkodowaną, otrzymamy świadczenie na pokrycie kosztów naprawy pojazdu.


Kolizja drogowa – co należy zrobić


Jeśli już przydarzy Ci się stłuczka – po pierwsze – zachowaj zimną krew i na trzeźwo oceń sytuację. Kolizja drogowa może przytrafić się każdemu i jest codziennym zjawiskiem na drogach, a powodować ją mogą takie czynniki jak: brak zasygnalizowania skrętu, nagłe hamowanie, czy źle wykonany manewr wyprzedzania lub omijania. Gdy staniesz się ofiarą jednego z nich, rozważ, jak wielka jest szkoda i czy potrzebne będzie wezwanie pomocy drogowej, która okaże się niezbędna przy odholowaniu samochodu, podstawieniu auta zastępczego, czy usunięciu poważnych usterek.


Jeśli uszkodzenia okażą się niewielkie, warto nawet najmniejszą szkodę udokumentować za pomocą zdjęć, które na pewno przydadzą się podczas załatwiania wszelkich formalności z ubezpieczycielem. Zanim przystąpisz do spisania oświadczenia zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych – jeśli auto uległo uszkodzeniu, usuń je z jezdni , posprzątaj ewentualne części oraz sam przenieś się w miejsce, które nie będzie zagrażać Twojemu bezpieczeństwu.


Pomoc drogowa i usuwanie szkody


W przypadku kolizji, gdy obie strony znajdą wspólne rozwiązanie i dojdą do porozumienia, wzywanie policji nie jest konieczne. Wystarczy spisać oświadczenie co do winy, które jest kluczowym dokumentem, jeśli liczymy na odszkodowanie z OC sprawcy.  W porozumieniu tym powinny się znaleźć takie dane jak: dane osobowe sprawcy, numer i kategoria jego prawa jazdy, nazwa organu wystawiającego, dane ubezpieczyciela, numer polisy i okres jej obowiązywania. Jeśli  nie bardzo orientujesz się w kwestiach ubezpieczeniowych, zespół z pomocy drogowej może załatwić wszelkie formalności za Ciebie.


W przypadku, gdy nie uda Ci się dojść do porozumienia ze sprawcą kolizji i nie zgodzi się, by podpisać oświadczenie, wówczas będziesz musiał wezwać policję, która zajmie się wszelkimi formalnościami. Ponadto z pewnością „nagrodzi” sprawcę stosownym mandatem i odpowiednią ilością punktów karnych.


Artykuł stworzony ze specjalistami z http://e-laweta.com.pl

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu