Złomowanie samochodu – jak się za to zabrać?

23-01-2018
|
Dodał: Piotr Polok
Złomowanie samochodu – jak się za to zabrać?
źródło:
Na pozór prosta sprawa – udajemy się do najbliższego punktu demontażu pojazdów, oddajemy samochód, otrzymujemy gotówkę. Rozsądniej jednak, byłoby zrobić to z głową – to znaczy tak, aby nie stracić i dopilnować porządku w papierach.

To jak się okazuje przysparzać może nieraz trudności. W prasie i Internecie, niejednokrotnie spotykamy się z ogłoszeniami firm, oferujących skup aut na części. Zachęceni dobrymi warunkami cenowymi i bezpłatnym dojazdem po odbiór samochodu postanawiamy oddać nasz pojazd w ręce takiej firmy, a potem pojawiają się problemy. Skupy te bardzo często nie posiadają odpowiednich zezwoleń, bez których nie jest możliwe wyrejestrowanie samochodu. W efekcie, choć samochodu fizycznie już nie ma, w rejestrach on ciągle widnieje, a zatem mamy obowiązek opłacania składki OC.


Na co zwrócić uwagę wybierając stację demontażu pojazdów?


Przede wszystkim, punkt demontażu posiadać musi uprawnienia od wojewody, aby prowadzić działalność legalnie. Wyłącznie wtedy jest w stanie wystawić nam zaświadczenie o przyjęciu do stacji demontażu, unieważnić dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i kartę pojazdu. Posiadacz winien jest dostarczyć dokumenty takie jak dowód tożsamości, dowód rejestracyjny, jeśli była wydana, to kartę pojazdu. Jeśli samochód był własnością firmy, dostarczyć należy również wpis do CEiDG. Po wykonaniu kasacji pojazdu, dokumenty otrzymane w stacji demontażu należy dostarczyć do przypisanego nam Wydziału Komunikacji. Warto pamiętać, że w przypadku jeśli samochód posiadał wciąż ważne ubezpieczenie OC, wysyłając dokumenty potwierdzające wyrejestrowanie samochodu do naszej ubezpieczalni, możemy otrzymać zwrot pieniędzy za nadpłacony okres.

Warto wybrać taką stację demontażu, która organizuje bezpłatny transport samochodu na miejsce kasacji. Koszt wynajęcia lawety jest stosunkowo wysoki, organizowanie samochodu na własną rękę nie jest więc najlepszym pomysłem. Zapytajmy także o to, ile pieniędzy możemy otrzymać za zezłomowany samochód, ile firma odlicza za brakujące kilogramy i czy wypłata możliwa jest od ręki. Powinniśmy zatem postawić na sprawdzone stacje demontażu, zasięgając wcześniej opinii znajomych czy chociażby w Internecie.

Obowiązki względem Wydziału Komunikacji


Zaniedbanie obowiązku wyrejestrowania pojazdu, może nas słono kosztować. Polskie prawo przewiduje kary nawet do 3,7 tysiąca złotych, w przypadku kiedy zarejestrowany samochód nie posiada ważnej polisy! Dopilnujmy więc, aby formalna strona odbyła się zgodnie z przepisami i terminowo. Do wydziału należy udać się do 30 dni od momentu skasowania pojazdu. Zabrać trzeba zaświadczenie ze stacji, tablice rejestracyjne, dokument tożsamości i dowód rejestracyjny auta.


Są to elementy konieczne do dostarczenia, jedynie w uzasadnionych wypadkach – jak np. kradzież lub zniszczenie, możemy wyrejestrować auto nie przynosząc tablic.Wyrejestrowanie pojazdu możliwe jest także w innych wypadkach:


• kradzież samochodu


• trwała utrata pojazdu bez zmiany prawa własności


• wywóz za granicę


Każda z tych sytuacji wymaga przedstawienia urzędowi innych dokumentów. W wypadku kradzieży, niezbędne jest oświadczenie właściciela pojazdu, a także dokumenty z policji – zazwyczaj wyrejestrowuje się te samochody, wobec których dochodzenie zostało już umorzone.


W przypadku wyjazdu za granicę zaś, udowodnić musimy, że zbyliśmy samochód poza granicami Polski, albo przedstawić dokument potwierdzający jego zarejestrowanie w innym kraju. Często wiąże się to z przedstawieniem tłumaczeń dokumentów, które sporządzone muszą być przez przysięgłego. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czego urząd może od nas wymagać, najlepiej skorzystać z poradnika na stronie internetowej właściwego Wydziału Komunikacji, albo zadzwonić uprzednio i przedstawić swoją sytuację.


Artykuł stworzony wspólnie ze specjalistami z firmy http://autoskup-lom.pl/auto-zlom-katowice/

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu