Najdłuższy maraton szachowy w Katowicach

14-12-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Najdłuższy maraton szachowy w Katowicach
źródło: UM Katowice
Katowice znów sięgają po więcej - tym razem chcą pobić rekord Guinessa w najdłuższym maratonie szachowym. Dotychczasowy wynik to 48 godzin, ustanowiony przez Holendrów w maju tego roku.

Nowa szansa pojawi się już wkrótce - podczas Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, które odbędą się w dniach od 14 do 17 grudnia w Katowicach. 

W najbliższy weekend w Katowicach zobaczymy pojedynek 1330 szachistów z 40 krajów, a w tym samym czasie dwóch szachistów planuje grać 50 godzin bez przerwy. Za dnia partie będą rozgrywane błyskawicznie, po trzy minuty na zawodnika, natomiast nocą -  między godziną 22.00 a 6.00 rano - będą trwały około 60 minut na zawodnika. Oznacza to, że gracze mogą rozegrać od 800 do 1000 partii, wykonując około 40 tysięcy ruchów każdy. Zwycięstwo to jeden punkt, remis – jedna druga punktu, a za przegranie partii nie otrzyma się żadnych punktów. Ten, który uzyska najwyższą liczbę punktów, zwycięży. 

Gracze będą stosowali się do przepisów ustanowionych przez Światową Federację Szachową FIDE (fr. Fédération Internationale des Échecs). Wiąże się to m.in. z tym, iż w partiach błyskawicznych pierwsze nieprawidłowe posunięcie przegrywa partię. 

Próba bicia rekordu Guinnessa rozpocznie się w piątek (15 grudnia) o godzinie 10.00 a planowo ma się zakończyć w niedzielę (17 grudnia)  o godzinie 12.00.

Spotkania są otwarte, dlatego zapraszamy mieszkańców do Spodka w dniach od 14 do 17 grudnia na Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych. Kibicujmy wspólnie próbie pobicia rekordu Guinessa!

źródło: UM Katowice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu