Rusza budowa centrum przesiadkowego w Zawodziu

15-12-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Rusza budowa centrum przesiadkowego w Zawodziu
źródło: UM Katowice
W ostatnich dniach przekazano teren budowy pod inwestycję centrum przesiadkowego Zawodzie, które powstanie w rejonie ulic: Bagienna, Krakowska, Łączna i 1 Maja.
Jest to kolejny węzeł przesiadkowy realizowany w ramach Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych planowanych w perspektywie finansowej UE 2014-2020.

Inwestycję w Zawodziu zrealizuje firma ZUE SA, która podpisała jako lider konsorcjum, wspólnie ze spółką Unibep umowę o wartości 66,4 mln zł brutto. Wykonawcy mają 22 miesiące na realizację inwestycji, czyli pierwsi pasażerowie skorzystają z centrum w IV kwartale 2019 r. Inwestycja centrum przesiadkowego obejmuje budowę: budynku dworca o powierzchni 365 m2 (m.in. zaplecze socjalne dla kierowców i motorniczych, kiosk, punkt sprzedaży biletów i toalety), dwóch parkingów naziemnych dla 275 samochodów, wiaty dla 36 rowerów, wiaty peronowej, miejsc postojowych dla autobusów i punkty Kiss&Ride.

Pierwszym działaniem realizowanym przez wykonawcę jest zabezpieczenie terenu budowy, a także wycinka drzew, która się dziś rozpocznie. Łącznie do wycinki przewidziano 358 drzew. W zamian zostaną dokonane nasadzenia zastępcze - 235 drzew oraz 2432 szt. krzewów. Większość tej roślinności zostanie nasadzona na terenie projektowanego węzła przesiadkowego zgodnie z projektem, natomiast roślinność, która się nie zmieści w tym obszarze zostanie posadzona na innych działkach miejskich.

Pierwszy węzeł przesiadkowy powstanie w Ligocie, tutaj prace już są zaawansowane, a pierwsi podróżni będą mogli z niego skorzystać w połowie 2018 roku. W przypadku węzła w Brynowie w ciągu kilku najbliższych dni zostanie podpisana umowa z wykonawcą – konsorcjum firm: Lider – WARBUD S. A./Partner – Przedsiębiorstwo STOR Sp. z o. o. Inwestycja ta zostanie zakończona w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy. Czwarty węzeł powstanie przy ulicy Sądowej. Będzie on obsługiwał kursy dalekobieżne. Obecnie trwa procedura przetargowa, w której ofertę złożyły 4 podmioty.

 

źródło: UM Katowice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu