Uczniowie katowickiego zespołu szkół handlowych szkolili się w Rimini

09-12-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Uczniowie katowickiego zespołu szkół handlowych szkolili się w Rimini
źródło: UM Katowice
W roku szkolnym 2016-2017 Zespół Szkół Handlowych im. Bolesława Prusa w Katowicach realizował projekt „Więcej niż sprzedawca”, który uzyskał wsparcie z programu Erasmus+ Mobilność edukacyjna „ Kształcenie i szkolenia zawodowe”.

W ramach tego projektu dwie grupy uczniów z Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej przez trzy tygodnie zdobywały doświadczenie uczestnicząc w stażu zawodowym we włoskim Rimini nad Adriatykiem.

Najważniejszym zadaniem stażystów była praca związana z ich kierunkiem kształcenia. Nasi handlowcy pracowali w różnych punktach sprzedaży detalicznej  oraz małych punktach gastronomicznych oferujących kawę, lody i ciastka w zależności od przydzielonego rodzaju szkolenia.  Nowe umiejętności zawodowe zdobyli w zakresie baristyki, lodziarstwa, florystyki i aranżacji witryn sklepowych. Pracowali pod okiem profesjonalistów, dzięki którym zdobyli bezcenne na współczesnym rynku pracy doświadczenie i kompetencje zawodowe. Realizacja projektu była ważnym elementem nauki zawodu, który umożliwił uczniom poszerzenie wiadomości i umiejętności, a także wpłynął pozytywnie na wzrost poczucia własnej wartości i wiary w sukces na polu zawodowym.

Codzienny kontakt z językiem angielskim w pracy pozwolił uczestnikom na poszerzenie słownictwa, szczególnie zawodowego. W efekcie uczniowie w sposób zadowalający zaczęli posługiwać się językiem angielskim w typowych sytuacjach zawodowych. Uczestnicy poznali również podstawy języka włoskiego, co było dodatkowym atutem stażu.

Wymiernymi efektami zrealizowanego projektu będzie możliwość przekazania umiejętności z zakresu baristyki pozostałym uczniom zespołu szkół. Zdobyte przez uczestników zawodowe portfolio, zawierające Europass Mobilność, certyfikat ECVET, certyfikat uczestnictwa w projekcie, referencje z miejsc praktyk i certyfikaty językowe będą dla nich przepustką zarówno na polskie, jak i zagraniczne rynki pracy. 

źródło: UM Katowice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu