Kolejne produkty ZPM HAŃDEREK zdobywają laury programu „Doceń polskie”

03-11-2017
|
Dodał: adventure_media
Kolejne produkty ZPM HAŃDEREK zdobywają laury programu „Doceń polskie”
źródło:
Eksperci z branży spożywczej potwierdzili najwyższą jakość kolejnych wyrobów z oferty Zakładu Przetwórstwa Mięsnego HAŃDEREK! Schab Tradycyjny i Szynka Polska zdobyły certyfikaty jakości „Doceń polskie” i tytuły TOP PRODUKT. Oznacza to, że wyroby zdobyły maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny.
Decyzja o przyznaniu prestiżowych wyróżnień zapadła 25 października br., kiedy to w Sosnowcu odbył się XXVI audyt żywności zorganizowany w ramach Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. 

Do udziału w październikowej certyfikacji żywności programu „Doceń polskie” zakwalifikowano 232 produkty.  - Każdy z nich został sprawdzony indywidualnie przez grono specjalistów zawodowo związanych z żywnością i technologią żywienia. Członkowie Loży Ekspertów przyznają wyrobom noty w skali od 1 do 10, ocenie podlegają: smak, wygląd i stosunek jakości produktu do jego ceny. Do zdobycia godła jakości potrzeba minimum 7,5 pkt., zaś wyroby z maksymalnymi notami są honorowane tytułem TOP PRODUKT - wyjaśnia Karolina Szlapańska, organizatorka programu „Doceń polskie”. Jednym z laureatów audytu jest Zakład Przetwórstwa Mięsnego HAŃDEREK Sp. J.Loża Ekspertów programu „Doceń polskie” przyznała znaki jakości i tytuły TOP PRODUKT dwóm propozycjom firmy z Buczkowic. Nagrodzone zostały: Schab Tradycyjny (z grupy „Tradycyjne”) i Szynka Polska z serii „Biesiada Polska”.

- Certyfikatem „Doceń polskie” nagradzane są tylko artykuły spożywcze pozytywnie ocenione przez Lożę Ekspertów: nie ma innej drogi zdobycia tego znaku jakości. Audyty odbywają się co kwartał, a honorowy patronat nad nimi sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Godło promocyjne jest przyznawane na 2 lata, po tym czasie producent może zgłosić produkt do ponownej oceny -  informuje Marek Bielski, twórca programu promocyjnego „Doceń polskie”. Trzeba podkreślić, że podczas poprzednich audytów Loża Ekspertów wyróżniła cztery inne propozycje z oferty ZPM HAŃDEREK. Certyfikatami jakości i tytułami TOP PRODUKT uhonorowane zostały: „Z Dymnej Chaty” Szynka Spod Powału; „Z Polskiego Dwora” Kiełbasa Herbowa (nagrodzona dwukrotnie); Schab Naturalny (z serii „Klasyka Gatunku”) oraz Szynka „Ze Wsi Buczkowice”. 

W październikowej atestacji wzięły udział wyroby 76 producentów z całej Polski (z 16 województw). Kolejna ocena żywności w ramach programu „Doceń polskie” odbędzie się 31 stycznia 2018 roku. 

* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl 

Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Klubu Szefów Kuchni. Twórca programu „Doceń polskie” jest  także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych. 

* * *
KONTAKT:
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl

Kontakt dla mediów:
Anna Koza
anna.koza@adventure.media.pl
Adventure Media s. c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 780 115 953
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70
InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu