Chirurdzy. Onkolodzy. Bogowie replantacji

09-11-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Chirurdzy. Onkolodzy. Bogowie replantacji
źródło: UM Gliwice/fot. Z. Daniec
Zespół chirurgów rekonstrukcyjnych i mikronaczyniowych z gliwickiego Centrum Onkologii, kierowany przez prof. Adama Maciejewskiego, przeprowadził niedawno kolejną złożoną transplantację narządów szyi.

Pacjent, poddawany obecnie m.in. zabiegom rehabilitacyjnym krtani, pojawił się na chwilę na konferencji prasowej omawiającej przebieg jego operacji. Wykonano ją niespełna dwa i pół tygodnia wcześniej, 13 października. Choremu przeszczepiono wówczas fragment przełyku, krtani i skóry.

– Wzięliśmy pod uwagę wiele rzeczy. Po pierwsze, mimo upływu sześciu lat u pacjenta nie było nawrotu raka krtani. Po drugie, z powodu przeszczepu wątroby chory i tak zażywa już leki immunosupresyjne, które zapobiegają odrzutowi, więc z tego powodu nie będziemy go narażać na większe powikłania. Poza tym jakość życia z przetoką jest zła, przeszczep daje szansę na wielką poprawę. Chory był zdecydowany – wyjaśniał podczas konferencji prasowej prof. Adam Maciejewski.

Październikowa operacja trwała 11 godzin, o sześć godzin krócej od pierwszego przeszczepu krtani, który przeprowadzono w Gliwicach w kwietniu 2015 r. Wtedy trzydziestoparoletniemu pacjentowi z równie złożoną historią chorobową przeszczepiono nie tylko krtań, ale także tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę, fragment mięśni i skórę. Była to pierwsza tak rozległa transplantacja narządów szyi na świecie. Jej bohater, pan Michał (który również uczestniczył w spotkaniu z mediami), wrócił już do pracy i w miarę normalnego trybu życia. W miarę, bo rehabilitacji będzie poddawany do końca życia.

 

źródło: UM Gliwice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu