Konferencja o integracji społeczności romskiej

31-10-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Konferencja o integracji społeczności romskiej
źródło: UW Katowice/fot. Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ŚUW/
Integracja społeczności romskiej w środowisku lokalnym była tematem zorganizowanej przez Wojewodę Śląskiego konferencji, która odbyła się 23 października br. Podczas spotkania rozmawiano o doświadczeniach i skutkach działań podejmowanych w województwie na rzecz tej mniejszości.

W konferencji uczestniczyła Magdalena Szewczuk-Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz pełnomocnik Wojewody Śląskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Do udziału zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele organizacji i środowisk romskich, Kuratorium Oświaty, Policji, miast i gmin z województwa zamieszkiwanych przez Romów, szkół, do których uczęszcza młodzież pochodzenia romskiego, a także osoby działające na rzecz tej społeczności.

Celem konferencji była przede wszystkim wymiana doświadczeń uczestników Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020, omówienie zasad uczestnictwa w przyszłorocznej edycji Programu, a także przedstawienie dobrych praktyk i efektów działań na rzecz tej społeczności oraz omówienie jej aktualnej sytuacji w województwie. Uczestnicy zapoznali się też z projektem „Śląscy Romowie na ścieżce do aktywizacji”, realizowanym przez Narodowe Forum Doradztwa Kariery, oraz dyskutowali o szansach, jakie dla edukacji dzieci romskich przyniesie nowy system oświaty.

Wnioski do Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na rok 2018 składać można do końca października do Wojewody Śląskiego. W ramach tej inicjatywy, w latach 2014-2016 zrealizowano w województwie śląskim 132 zadania (w tym 115 edukacyjnych, 3 z dziedziny mieszkalnictwo, 10 z dziedziny praca i 4 z dziedziny zdrowie). W 2017 roku realizowanych jest natomiast 36 zadań (edukacja - 26, praca - 4, mieszkalnictwo - 4, zdrowie - 2). Obecnie zadania te realizują gminy: Bytom, Chorzów, Gliwice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry, Zabrze, Zawiercie i Żywiec oraz organizacje pozarządowe: Zabrzańskie Stowarzyszenie Romów, Stowarzyszenie MISRICORDIA w Zabrzu, Fundacja Rozwoju Inicjatyw Społecznych FRIS w Toszku i Fundacja Pamięci Ks. Prałata Pawła Krafczyka w Bytomiu.

W 2017 roku Miasto Gliwice zajęło 3 miejsce w konkursie Rady Europy DOSTA! za prowadzenie świetlicy integracyjnej „Pod Lipami”, której działalność dofinansowywana jest z budżetu Wojewody Śląskiego w ramach Programu integracji społeczności romskiej w Polsce. Nagrodą w konkursie, przyznawaną samorządom za realizację kreatywnych i innowacyjnych inicjatyw na rzecz Romów, jest wspólny projekt kampanii antydyskryminacyjnej Dosta! oraz Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych.

źródło: UW Katowice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu