Prestiżowe nagrody dla naukowców z Gliwic.

26-10-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Prestiżowe nagrody dla naukowców z Gliwic.
źródło: UM Gliwice/fot. L. Zych
Prof. Andrzej Katunin odebrał w Warszawie Nagrodę Naukową POLITYKI, a dr inż. Jakub Nalepa – nagrodę im. Witolda Lipskiego. To wyśmienity okres dla gliwickich akademików!

22 października w Warszawie już po raz siedemnasty zostały wręczone Nagrody Naukowe POLITYKI. Stypendia w wysokości 20 tys. złotych otrzymała piątka młodych wybitnych naukowców – wśród nich prof. Andrzej Katunin z Instytutu Podstaw Konstrukcji Maszyn na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Prof. Katunin został laureatem w kategorii „Nauki techniczne”.

To już trzecia Nagroda Naukowa POLITYKI dla Politechniki Śląskiej w ostatnim 10-leciu. Do tej pory prestiżowe wyróżnienie trafiło na ręce dr. hab. inż. Jerzego Respondka z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz dr inż. arch. Agnieszki Labus z Wydziału Architektury (obecnie dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej).  

To nie koniec świetnych wiadomości! W tym miesiącu dr inż. Jakub Nalepa z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki został laureatem 13. edycji konkursu o nagrodę im. Witolda Lipskiego dla młodych polskich uczonych zajmujących się informatyką.

Naukowiec z Politechniki Śląskiej zajmuje się uczeniem maszynowym, algorytmami ewolucyjnymi i równoległymi oraz analizą obrazów medycznych. Kieruje badaniami w projektach wdrożeniowych z bioinformatyki, finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego algorytmy analizy obrazów medycznych są używane przez brytyjskie firmy – Cambridge Computed Imaging Ltd oraz TexRAD Ltd.

Nagroda im. Witolda Lipskiego przyznawana jest od 2005 roku. Została ufundowana przez oraz z inicjatywy polskich informatyków pracujących za granicą.

 

źródło: UM Gliwice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu