Bilans po wichurach

Bilans po wichurach
źródło: ŚUW
– Sytuacja z godziny na godzinę się poprawia – powiedział podczas briefingu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

6 października 2017

– Sytuacja z godziny na godzinę się poprawia – powiedział podczas briefingu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – Wszystkie drogi wojewódzkie i powiatowe są przejezdne, 5 linii kolejowych jeszcze jest nieczynnych. W momencie kulminacyjnym mieliśmy 900 zdarzeń jednocześnie – mówił śląski komendant wojewódzki PSP Jacek Kleszczewski na temat sytuacji w województwie po przejściu wichur.
Z powodu orkanu „Ksawery”, który przeszedł dzisiejszej nocy nad regionem, to była bardzo pracowita noc dla służb. Odnotowano 1098 interwencji strażaków. W akcji brało udział ponad 4,5 tys. ratowników PSP i OSP oraz 987 zastępów. Najwięcej pracy służby miały w powiatach częstochowskim i cieszyńskim oraz w miastach: Gliwice, Katowice, Kłobuck i Tarnowskie Góry.
Trzy osoby ranne (jedna w Gliwicach i dwie w Cieszynie), ponad 100 tys. odbiorców bez prądu, 45 uszkodzonych budynków mieszkalnych oraz 18 gospodarczych, 74 zerwane linie energetyczne, uszkodzone dachy i trakcje kolejowe – to niektóre skutki orkanu. W Kobiórze (pow. pszczyński) ewakuowano pasażerów z unieruchomionego pociągu realacji Katowice–Zwardoń. Wskutek powalonych na sieć trakcyjną drzew w godzinach wczesnoporannych niektóre pociągi zostały zastąpione przez komunikację autobusową. Utrudnienia te nadal występują na odcinkach: Cieszyn-Kaczyce oraz Wisła Głębce-Goleszów. Ruch kolejowy na odcinkach Mysłowice-Oświęcim, Pszczyna-Rybnik, Pszczyna-Tychy, Węgierska Górka-Żywiec, Rybnik-Leszczyny, Lubliniec-Kalety został wznowiony.
– System powiadamiania zadziałał sprawnie. Wszystkie gminy oraz służby były w pełnej gotowości – podkreślał wojewoda Jarosław Wieczorek. – To jest też dobry moment, aby bardzo serdecznie podziękować strażakom, policjantom i wszystkim służbom, osobom zaangażowanym za bardzo sprawne działania ratunkowe i interwencyjne – dodał wojewoda.
Aby zlikwidować awarie, nadal bardzo intensywnie pracują służby energetyczne. Bez prądu (stan na godz. 07.30) pozostaje około 31 tys. odbiorców.
Do miejsc poszkodowanych przez wichury udali się wojewoda i wicewojewodowie. Wojewoda Jarosław Wieczorek sprawdzał stan zniszczeń w Tarnowskich Górach – jednym z najbardziej poszkodowanych miast, gdzie oglądał szkody wyrządzone przez orkan w Przedszkolu nr 12. Wicewojewoda Jan Chrząszcz monitorował sytuację w Żywcu, z kolei w Częstochowie był wicewojewoda Mariusz Trepka.
Wcześniej, przed spotkaniem z dziennikarzami, wojewoda wraz z podległymi służbami raportowali ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Błaszczakowi o sytuacji w województwie po przejściu wichur.
Punktualnie o godzinie 11 pod przewodnictwem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka rozpoczęło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.


źródło: ŚUW

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu