V Międzynarodowa Gala Filar Ziemi Raciborskiej - statuetki rozdane

29-09-2017
|
Dodał: adventure_media
V Międzynarodowa Gala Filar Ziemi Raciborskiej - statuetki rozdane
źródło:
W czwartek, 28 września w Hotelu Racibor odbyła się V Międzynarodowa Gala Filar Ziemi Raciborskiej. W tym roku prestiżowe statuetki otrzymali: Admar, Apteka pod Różami, Madag, SGS Service, PROFIM, Foto-Tkacz, Model Obaly oraz państwo Lucyna i Marek Rajczykowscy. Gala odbyła się po raz 9., a od 5. lat przybrała charakter międzynarodowy.

Tegoroczna Gala Filar Ziemi Raciborskiej odbyła się nie jak to wcześniej bywało w murach Domu Strzeleckiego RAFAKO, a w Hotelu Racibor. Uroczystość poprzedziło II Raciborskie Forum Gospodarcze, podczas którego omówiono wiele istotnych tematów związanych z rozwojem lokalnej gospodarki i przedsiębiorczości.

- Uroczystość wręczenia Filarów Ziemi Raciborskiej już na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń dla Raciborza, co bardzo nas cieszy i jeszcze mocniej utwierdza w tym, co robimy. Nagroda doskonale obrazuje nasze intencje uhonorowania przedsiębiorstw, instytucji oraz osób fizycznych, które w szczególny sposób przyczyniają się do gospodarczego i społecznego rozwoju Raciborszczyzny i są jej ostoją. W tym roku udało nam się połączyć forum gospodarcze z rozdaniem statuetek. To dobry kierunek i mam nadzieję, że w latach następnych taką formułę uda nam się kontynuować - przyznaje Tadeusz Ekiert, prezes Raciborskiej Izby Gospodarczej. 

Do tej pory przyznano 55 statuetek. Laureatów wyłania 9-osobowa kapituła, w której zasiadają przedstawiciele Raciborskiej Izby Gospodarczej, Prezydenta Miasta Racibórz, Starosty Powiatu Raciborskiego, Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu, Okresni Hospodarskiej Komory Opava i reprezentanci laureatów z lat poprzednich.
Oceniając kandydatów grono to kieruje się m.in. wysoką jakością oferowanych przez nich wyrobów i usług, historią oraz perspektywami rozwoju firmy, jej dbałością o ochronę środowiska, a także wspieraniem inicjatyw lokalnych, kulturalnych i charytatywnych. Przy wyborze laureatów równie istotne są: działalność na rzecz promocji miasta i powiatu raciborskiego, współpraca z samorządem terytorialnym i współpraca transgraniczna.W tym roku kapituła przyznała osiem nagród w kategoriach: „Firma”, „Rzemiosło”, „Działalność społeczna” i „Współpraca transgraniczna”.

W kategorii firm:
1. Admar Spółka Jawna Izabela Hampel, Piotr Hampel
2. Apteka pod Różami
3. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Madag S.C. Adam Głombik i Joanna Głombik
4. SGS Service Systemy Grzewcze i Sanitarne Sp. z o.o.
5. Biuro Projektów PROFIM S.C. Michalaszek Mirosław, Michalaszek Alicja

W kategorii rzemiosło:
Foto-Tkacz Maciej KuskaW
kategorii społecznej:
Lucyna i Marek Rajczykowscy
W kategorii współpraca transgraniczna - firma czeska:
MODEL OBALY a.s.

Organizatorem wydarzenia była Raciborska Izba Gospodarcza, Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu, Prezydent Miasta Racibórz oraz Starosta Raciborski. W tym roku uroczystość prowadził znany dziennikarz Marek Czyż (Nowa TV). Dla zaproszonych gości wystąpił męski kwartet instrumentalistów Etnos Ensemble. 

Sylwetki nagrodzonych podczas V Międzynarodowej Gali „Filar Ziemi Raciborskiej” (laudacje wygłaszane podczas uroczystości):

ADMAR Sp. j. Izabela Hampel, Piotr Hampel
Firma ADMAR została założona 1 sierpnia 1990 roku w Raciborzu. Od samego początku zajmuje się sprzedażą części do wszystkich pojazdów. Doświadczona powodzią 1000-lecia uległa całkowitemu zniszczeniu. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu współpracowników, samorządów, Raciborskiej Izbie Gospodarczej i partnerów handlowym firmie udało się „stanąć na nogi”. W tym samym czasie nastąpiła zmiana wspólników. W miejsce ustępującego Arkadiusza Marcola do zarządu weszła Izabela Hampel.

W 1998 r. powstał pierwszy oddział poza Raciborzem, w Rybniku. Firma potrzebowała pięciu lat, aby odrobić straty popowodziowe. W styczniu 2003r. firma ADMAR podpisała umowę franchisingową z INTER CARS SA w Warszawie, największym dystrybutorem części, opon i wyposażenia warsztatowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Bezwzględnym liderem na polskim rynku od 25 lat. W tym samym roku zdecydowano też o budowie nowego obiektu wysokiego składowania o powierzchni 750m2 w Rybniku. Potem było już tylko lepiej: - w 2005r. powstała nowa siedziba w Raciborzu,- w 2008r. bliźniacza hala w Rybniku.W 2011r. następuje ekspansja w miastach na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego:-w 2011r. otwarcie filii w Wodzisławiu Śląskim,-w 2013r. w Jastrzębiu Zdroju,-w 2014r. w Żorach,- w 2016r. w Rydułtowach.Jednocześnie firma rozszerzyła asortyment o pojazdy motocyklowe: Piaggio, Vespa, Gilera oraz części do nich otwierając w 2011r. największy w regionie salon motocyklowy.

W 2016r. w Raciborzu powstał profesjonalny oddział z częściami do samochodów ciężarowych. Dziś firma ADMAR to 70 zatrudnionych osób, szacowany przychód na 2017r.to prawie 70 mln zł przychodu i 8 oddziałów na terenie ROW. INTER CARS SA na 2020r. zaplanowała 10 mld zł przychodu, więc firma ADMAR planuje 10 oddziałów, 100 zatrudnionych pracowników i 100 mln zł przychodu.

Apteka „Pod Różami”
Apteka „Pod Różami” powstała jako działalność gospodarcza farmaceutki Ewy Szwedo 1 sierpnia 1996 roku z chwilą uruchomienia apteki przy ul. Ogrodowej 40. W 2002r. otwarto Aptekę Pod Różami przy ul. Długiej 21, a w kolejnych latach następne placówki. W lipcu br. uruchomiono 10. z aptek „Pod Różami” - przy ul. Wojska Polskiego 15. Apteka „Pod Różami” do 20 kwietnia 2017r. była firmą rodzinną, natomiast z dniem 21 kwietnia przekształciła się w spółkę prawa handlowego pod nazwą ,,Malaya” . 

Apteka „Pod Różami” to sieć aptek w Raciborzu prowadzących sprzedaż detaliczną produktów leczniczych, kosmetyków aptecznych oraz wybranych suplementów diety. Oferuje również sprzedaż internetową produktów dostępnych bez recepty lekarskiej w ramach witryny www.aptekawsieci.pl. Apteka udziela porad farmaceutycznych, wprowadza stopniowo opiekę farmaceutyczną. Poza główną działalnością bierze udział w akcjach prozdrowotnych, sponsoruje przesiewowe akcje diagnostyczne, takie jak badanie słuchu, wydolności płuc, gęstości kości, mammografię i inne.

Przedsiębiorstwo wielobranżowe MADAG S.C. Adam Głombik i Joanna GłombikFirma MADAG znajduje się przy ul. Rybnickiej w Raciborzu, prowadzi m.in. sprzedaż opon najlepszych producentów w atrakcyjnych cenach. Klienci, obok wymiany opon, mogą jednocześnie sprawdzić stan techniczny samochodu, wykonać przegląd techniczny oraz szereg innych napraw. Firma oferuje również bezpłatne badania ustawienia świateł zewnętrznych pojazdów.Usługi przedsiębiorstwa MADAG to: - myjnia samochodowa,- stacja diagnostyczna,- serwis ogumienia, - mechanika pojazdowa.

SGS Service Systemy Grzewcze i Sanitarne Sp. z o.o. 
Firma SGS Service Sp. z o.o. jest kontynuacją działalności przedsiębiorstwa „EVA” Centrum Techniki Grzewczej i Sanitarnej Sp. z o.o., które powstało w 1992 roku. Wówczas siedziba mieściła się przy ul. Jasnej 1 w Raciborzu świadcząc usługi o charakterze handlowym. W 1996r. firma „EVA” została przekształcona na SGS Service Systemy Grzewcze i Sanitarne Sp. z o.o., ponieważ główny udziałowiec EVA wycofał się z działalności w Polsce. 
Kolejnym etapem w roku 1997, było przeniesienie siedziby SGS Service Sp. z o.o. na ulicę Kozielską 5 w Raciborzu. Ponadto firma zawiązała ścisłą współpracę z takim partnerem handlowym jak Viessmann, co w 2008 r. skutkowało otwarciem firmowego salonu pod szyldem Viessmanna. 

SGS Service Sp. z o.o. zajmuje się dystrybucją i montażem: systemów grzewczych, sanitarnych, wentylacji, klimatyzacji i odkurzaczy centralnych. Prowadzi działalność w zakresie handlu detalicznego i hurtowego, a także sprzedaż internetową. Ponadto firma SGS Service wykonuje około 100 instalacji rocznie, dla klientów prywatnych z montażem instalacji C.O. oraz kotłowniami w Raciborzu i jego okolicach. Przedsiębiorstwo jest również zaangażowane w program ONE - ograniczenia niskiej emisji. Podstawowym celem programu ONE jest systemowe ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery, poprzez kompleksową likwidację istniejących, nieefektywnych źródeł ciepła. 

Biuro Projektów PROFIM S.C. Michalaszek Mirosław, Michalaszek Alicja
Spółka cywilna Biuro Projektów PROFIM powstała w lutym 1994 r. Podstawowa działalność firmy oparta jest na kompleksowym opracowaniu dokumentacji technicznych instalacji sanitarnych, energetycznych, technologicznych oraz sieci zewnętrznych. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, spółka jako jedna z pierwszych firm w powiecie raciborskim, specjalizowała się w rozwiązaniach opartych na ekologicznych źródłach ciepła, opracowując projekty budowy kotłowni gazowych i olejowych. W latach późniejszych, zakres działalności został poszerzony o dokumentacje zabudowy sieci ciepłowniczych, gazowych, wodnych i kanalizacyjnych. W pierwszej dekadzie XXI w. biuro czynnie uczestniczyło w realizacji zadań związanych z budową gminnych systemów kanalizacyjnych na terenie województwa śląskiego, dofinansowanych z funduszy unijnych. Do tej pory, spora część działalności Spółki związana jest z funduszami i programami pomocowymi np. na rzecz termomodernizacji obiektów.

Obecnie, Biuro Projektów PROFIM prowadzi działalność na terenie całego województwa śląskiego oraz województw sąsiednich: opolskiego i małopolskiego. Realizuje projekty zabudowy instalacji, przyłączy i sieci dla obiektów mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej, w tym służby zdrowia oraz dla skomplikowanych obiektów przemysłowych. W ofercie znajdują się projekty instalacji energetycznych, grzewczych i chłodniczych, wentylacji i klimatyzacji, technologii kotłowni i węzłów cieplnych oraz wysoce specjalistyczne przemysłowe instalacje technologiczne. Znaczna część pracy dotyczy instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii. 
Dużym zainteresowaniem wśród inwestorów i klientów biura cieszą się rozwiązania związane z zastosowaniem kolektorów słonecznych i pomp ciepła. 

Foto-Tkacz Maciej Kuska
Firma Foto-Tkacz jest najstarszym zakładem fotograficznym w Raciborzu i okolicy, założonym w 1925 roku przez Tadeusza Tkacza. W zakładach Foto-Tkacz przewijało się kilka pokoleń, w większości raciborzanie. W 1919r. Tadeusz Tkacz trafił do pułku lotniczego Wojska Polskiego w Przemyślu, gdzie latał w stopniu kaprala jako obserwator robiąc zdjęcia. Parę lat później założył swój pierwszy zakład fotograficzny w Sosnowcu, rodzina spędziła w nim całą II Wojnę Światową. W kwietniu 1945r. T. Tkacz przyjechał do Raciborza, zajął lokal przy ul. Daszyńskiego 3 (dzisiejszej ul. Opawskiej w budynku, na miejsce którego stanęła później restauracja ,,Wiedeńska”). Po ośmiu latach odebrano mu lokal i przeniósł swój zakład do Pietrowic Wielkich, dopiero po interwencji Aleksandra Zawadzkiego mógł powrócić ze swoją działalnością do Raciborza. W 1962r. Foto Tkacz zagościł przy ul. Mickiewicza i jest tu do dzisiaj. W maju 1970 roku właścicielem firmy został Maciej Kuska (wnuk T. Tkacza) i nie przerwanie pielęgnuje rodzinną tradycję. 

Lucyna i Marek Rajczykowscy
Lucyna i Marek Rajczykowscy to małżeństwo lekarzy, które 27 lat temu założyło Hospicjum im. św. Józefa w Raciborzu. Powstało jako drugie na Śląsku. Do chwili obecnej wsparło już przeszło 4 tys. osób. Rajczykowcy to ludzie obdarzeni ogromną empatią i chęcią niesienia pomocy innym, cechami, które w dzisiejszych czasach są na wagę złota. 

Do Raciborza przyjechali na początku lat 80-tych. Przyjazd podyktowany był stypendium, jakie otrzymał młody lekarz Marek Rajczykowski w raciborskim szpitalu; jego żona Lucyna, również podjęła pracę w tej samej lecznicy. On wybrał specjalizację anestezjologia - ona chirurgię dziecięcą. Początki były trudne, a młodym lekarzom przyszło się zmierzyć z wieloma przeciwnościami i podejmować trudne życiowe decyzje. Codziennie byli naocznymi świadkami wielu dramatów rozgrywających się w lecznicy. Na początku lat 80 XX w. brakowało dosłownie wszystkiego, igieł, środków przeciwbólowych, a nawet środków opatrunkowych. Te doświadczenia wywarły na nich ogromny wpływ. Zrozumieli, że chcieliby pracować i żyć tak, aby to życie miało głębszy sens. Dziś wiedzą, że hospicjum to był i jest cel ich życia.

Zaangażowanie lekarzy i gotowość do niesienia pomocy została doceniona nie tylko przez rodziny, którym pomogli. W jubileuszowym roku obchodów 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi, uchwałą Rady Miasta zostali jednogłośnie wybrani do odebrania odznaczenia za zasługi dla miasta.

MODEL OBALY a.s.
Spółka Model Obaly a.s. jest członkiem szwajcarskiej grupy Model Group, która działa na rynku czeskim od 25 lat. W Czechach Model Obaly a.s. posiada cztery zakłady produkcyjne - w Opawie, Morawskich Budziejowicach, Nymburku i w Hostinném. Firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji inteligentnych, innowacyjnych, o wysokiej jakości opakowań z tektury falistej, litej i kaszerowanej. Oferuje od prostych opakowań transportowych po wyrafinowane dla przemysłu kosmetycznego, farmaceutycznego oraz spożywczego. Głównymi klientami są m.in.: Nestlé, Kraft Foods, SCA, Teva, Opavia-LU, Mars i wiele innych. Asortyment produkcyjny jest uzupełniony standardowymi produktami oferowanymi w Pack Shopie w Pradze i Opawie oraz usługami co-packingowymi. Copack Plus Opava i Nymburk zapewniają według wymagań klienta napełnienie opakowań towarem, magazynowanie oraz transport w miejsce, które klient określi.

* * *
Autor tekstu: Justyna Korzeniak/ Adventure MediaAutor zdjęć: Katarzyna Ekiert / Adventure Media

* * * Raciborska Izba Gospodarcza Raciborska Izba Gospodarcza jest organizacją zrzeszającą przedsiębiorstwa i osoby prowadzące działalność gospodarczą, która powstała 03.09.1990 r. RIG wspiera wszelkie inicjatywy służące rozwojowi gospodarczemu, tworzy warunki współpracy w kraju i za granicą. Izba reprezentuje jednostki gospodarcze wobec władz samorządowych, urzędów i instytucji. 

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu