Rusza rządowy program rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej

29-09-2017
|
Dodał: Sylwia Zaenger
Rusza rządowy program rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej
źródło: UW Katowice
Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło start rządowego programu budowy Otwartych Stref Aktywności (OSA), w ramach którego może powstać nawet 3 000 obiektów.

Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło start rządowego programu budowy Otwartych Stref Aktywności (OSA), w ramach którego może powstać nawet 3 000 obiektów.

W ramach programu Otwartych Stref Aktywności, w wyniku dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, na terenie całego kraju powstaną ogólnodostępne obiekty dla całych rodzin. Jest to pierwszy taki projekt, w całości dedykowany rozwojowi infrastruktury w Polsce, na który MSiT przeznaczy w ciągu dwóch lat 100 mln zł. Budżet na wszystkie programy ministerstwa, mające na celu rozwój infrastruktury sportowej, będzie w 2018 r. rekordowo wysoki i wyniesie ponad pół miliarda złotych - 516,1 mln zł.

 

Sport, rekreacja i odpoczynek w każdym wieku

Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to ogólnodostępne plenerowe miejsca sportu, rekreacji i odpoczynku, w skład których wejdą: urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier, zagospodarowanie zieleni. Strefy będą skierowane do różnych grup wiekowych i mają sprzyjać integracji społecznej poprzez wspólne podejmowanie aktywności fizycznej. Obiekty zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie, zaprojektowane z dbałością o integracyjny charakter przestrzeni, mają szanse stać się miejscem pierwszej aktywności fizycznej dla dzieci, rodzin oraz osób starszych.

 

Dwa warianty Otwartych Stref Aktywności

Według badań, przeprowadzonych na zlecenie MSiT, wielofunkcyjne strefy aktywności znajdują się w czołówce najbardziej pożądanych obiektów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. OSA to odpowiedź na to zapotrzebowanie. W ramach programu będzie można otrzymać dofinansowanie na budowę stref w dwóch wariantach:

Wariant podstawowy:

  • Siłownia plenerowa
  • Strefa relaksu

Szacowana wycena obiektu to 50 tys. zł. Wysokość dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej: do 50% wydatków kwalifikowanych, nie więcej niż 25 tys. zł; lub do 70% wydatków kwalifikowanych zadania, nie więcej niż 35 tys. zł w przypadku realizacji zadania inwestycyjnego w najmniej zamożnych gminach.

Wariant rozszerzony:

  • Siłownia plenerowa
  • Strefa relaksu
  • Sprawnościowy plac zabaw
  • Ogrodzenie terenu wraz z zagospodarowaniem zieleni

Szacunkowa wycena obiektu to 100 tys. zł. Wysokość dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej: do 50% wydatków kwalifikowanych, nie więcej niż 50 tys. zł; lub do 70% wydatków kwalifikowanych zadania, nie więcej niż 70 tys. zł w przypadku realizacji zadania inwestycyjnego w najmniej zamożnych gminach.

 

O dofinansowanie z rządowego programu budowy Otwartych Stref Aktywności (OSA) mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty posiadające osobowość prawną, np. stowarzyszenia, fundacje czy spółdzielnie mieszkaniowe. Przystąpienie do programu będzie miało uproszczoną procedurę, m.in.: jedna gmina – jeden wniosek – wiele stref. Start naboru wniosków do programu planowany jest na styczeń 2018 roku.

 

/materiały i grafika MSiT/

 

źródło: UW Katowice

InSilesia.pl Graviteo Encja.com inwroc.pl inNews.pl
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionu